Tšehhis paljastati ja lõhuti Venemaa luurevõrgustik

 (28)
Tšehhis paljastati ja lõhuti Venemaa luurevõrgustik
Foto: Nick Potts, PA Wire/PA Images

Tšehhi Julgeoleku Informatsiooniteenistus (BIS) ja Rahvuslik Organiseeritud Kuritegevuse Vastane Keskus (NCOZ) paljastasid ja lõhkusid Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) Tšehhis loodud võrgustiku, teatas BIS-i juht Michal Koudelka parlamendi alamkojas.

„Võrgustik on täielikult lõhutud ja purustatud tänu NCOZ suurepäraselt tööle. Juurdlus jätkub. Me hoidsime ära selle tegevuse Tšehhi Vabariigis, mis oli osa edasisest võrgustikust, mida venelased kasutasid ja valmistusid kasutama teistes Euroopa riikides,” ütles Koudelka, vahendab ČTK.

Pressiesindaja Jaroslav Ibehej sõnul tegeleb asjaga edasi ka NCOZ, aga et juurdlus käib, rohkem informatsiooni ei anta. Sama teatas ka NCOZ juht Jiří Mazánek, kelle sõnul tehakse koostööd vastuluurega.

Koudelka sõnul ehitas võrgustiku Tšehhis üles FSB. „Selle lõid Venemaa luureteenistustega seotud inimesed ja seda rahastati Venemaalt ja Venemaa saatkonnast,” ütles Koudelka.

Tšehhi nädalalehe Respekt andmetel puudutas operatsioon eelmise aasta algul gruppi Venemaa kodanikke ja veel mõnda venelast, kes olid saanud Tšehhi kodakondsuse. Grupp pidi tegutsema kahe Praha erafirma kattevarju all. Nad pidid müüma tavalistele klientidele arvuti riist- ja tarkvara, aga tegelema ka küberrünnakutega.