Tšehhis nõudis mitusada tuhat protestijat peaministri Andrej Babiši lahkumist

 (21)
Tšehhis nõudis mitusada tuhat protestijat peaministri Andrej Babiši lahkumist
Foto: AP

Tšehhis tuli eile tänavatele ligemale veerand miljonit inimest, et nõuda miljardärist peaministri Andrej Babiši tagasiastumist väidetavate huvide konfliktide ja Euroopa Liidu toetustega seotud pettuste tõttu.

Tšehhi pealinna Praha jaoks oli see suurim meeleavaldus kommunismi langemisest saadik, vahendab uudistekanal BBC.

Aktsioonidega alustati juba aprilli lõpust, kui Tšehhi politsei viis lõpule juurdlused selle kohta, kas Babiš sai kümme aastat tagasi ebaseaduslikult kaks miljardit eurot Euroopa Liidu toetust, ja soovitas mehe kohtu alla anda.

Tšehhit tüüriva peaminstri enda sõnul on kogu juhtum aga poliitiline manööver. Temavastane liikumine sai hoogu juurde Euroopa Komisjoni esialgse auditi lekkimisega, milles leiti, et Babiši äriimpeerium Agrofert, mis tegeleb kemikaalide, toiduainete töötlemise, põllumajanduse ja meediaäriga, poleks pidanud viimastel aastatel Euroopa Liidu arengufondidele ligi pääsema, sest Babišil oli huvide konflikt.

Ärimehest peaminister ise reageeris Euroopa Komisjoni auditile vihaselt, öeldes sel kuul saadikute ees, et tegemist on „kahtlase auditi ja rünnakuga Tšehhi Vabariigi vastu. „Tšehhi ei pea kindlasti toetusi tagastama: selleks ei ole põhjust, sest ma ei riku Tšehhi ega Euroopa huvide konflikti käsitlevat õigusraamistikku,“ sõnas Babiš.

Ta on ka öelnud, et ei kavatse tagasi astuda.