Trumpiga koos reisinud kongresmenid ja personaliülem puutusid varem kokku koroonaviirusesse nakatunuga

 (58)
Trumpiga koos reisinud kongresmenid ja personaliülem puutusid varem kokku koroonaviirusesse nakatunuga
Foto: Jim LoScalzo/CNP/AdMedia/SIPA

Kaks USA kongressi vabariiklasest liiget, kes on hiljuti veetnud aega koos president Donald Trumpiga ja kellest üks reisis koos temaga presidendi lennukis, panid end nakatunud inimesega kokkupuutumise tõttu karantiini.

Samuti pani end karantiini Trumpi värskelt ametisse nimetatud personaliülem Mark Meadows, kes puutus nakatunuga kokku samal konservatiivsel poliitikakonverentsil, kus kongresmenidki. Kuigi Meadowsi koroonaviiruse proov osutus negatiivseks, jääb ta ettevaatusabinõuna homseni karantiini, vahendab New York Times.

Kuigi ühelgi kolmest mehest ei ole olnud mingeid sümptomeid, kujutab viiruse presidendile lähedale jõudmise oht endast uut faasi haiguspuhangus. Trump ise karantiini läinutega kokkupuutumisest eile ei rääkinud, aga tema pressiesindaja Stephanie Grisham teatas, et Trumpilt proovi ei võeta, „sest tal ei ole olnud ei pikemat lähikontakti” kinnitatud patsientidega „ega ole tal sümptomeid”.

Esindajatekoja liige Matt Gaetz astus Floridas Orlandos presidendi lennukile mõni samm Trumpi järel. Veidi pärast lennuki õhkutõusmist sai aga Gaetz teada, et puutus eelmise kuu lõpus konverentsil kokku koroonaviirusesse nakatunuga. Gaetz isoleeris end lennukis ja istus üksi eraldi sektsioonis.

Seotud lood:

Intervjuus ütles Gaetz, et sai presidendilennuki pardal telefonikõne oma personaliülemalt, kes ütles, et on leitud 11 päeva varem tehtud foto temast ja nakatunud konverentsil osalenust, mis tähendab, et ta võis potentsiaalselt viirusega kokku puutuda. Gaetz ütles, et rääkis seda Valge Maja tippametnikule John McEnteele ja palus end teistest lennuki reisijatest eraldada.

„Ta saatis mu ruumi Air Force One’i tagaosas,” ütles Gaetz. „Ma läksin sinna üksi.” Presidendiga koos reisinud arst tuli ja ütles Gaetzile, et kui 11 päeva hiljem sümptomeid ei ole, ei ole ta tõenäoliselt nakatunud. Gaetz jäi siiski lennu lõpuni omaette.

Kui lennuk oli maandumas, kutsus Trump Gaetzi lennuki esiossa. „Ma ei läinud tema kabinetti,” ütles Gaetz. „Ma seisin väljas. Ta lihtsalt tahtis näha, kas minuga on kõik korras, ja on.”

Gaetzi sõnul viskas Trump olukorra üle nalja. „Ta küsis, kas mind tuleb tsellofaani mässida,” ütles Gaetz. „Ma ütlesin talle, et olen valmis ilma langevarjuta lennukist välja hüppama, kui vaja.”

Ennast isoleeris eile ka esindajatekoja liige Doug Collins, kes käis reedel koos Trumpiga USA Nakkushaiguste Kontrolli ja Ennetamise Keskuses (CDC) Atlantas. Ka tema jäi konverentsil nakatunuga ühele fotole.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!