Trumpi käsutuses USA lõpetab täielikult koostöö maailma tervishoiuorganisatsiooniga: "Hiinal on WHO üle täielik kontroll"

 (263)
USA NY valimispäev 8.11.2016
Donald TrumpFoto: Andres Putting

USA president Donald Trump teatas täna, et riik lõpetab igasuguse koostöö maailma tervishoiuorganisatsiooniga (WHO), süüdistades asutust Hiina mõjuvõimu all olevaks.

"Maailm on on nüüdseks kannatanud tänu Hiina valitsuse väärarusaamadele," ütles Trump, lisades, et Hiina otsuste tõttu laiub maailmas pandeemia, mis on võtnud üle 100 000 ameeriklase elu.

Trumpi sõnul on just Hiina survestanud WHO-d avalikkust eksitama, kirjutas BBC.

Koostööd WHO-ga on ähvardanud Trump lõpetada juba eelmisest kuust saadik. Selleteemalise meeldtuletuse tegi ta ka möödunud nädalal, kui ütles, et "on selge, et korduvad valesammud teie ja teie organisatsiooni poolt pandeemiale reageerimisel on läinud maailmale äärmiselt kalliks maksma. Maailma Terviseorganisatsiooni jaoks on ainus viis edasi see, kui ta suudab tegelikkuses demonstreerida sõltumatust Hiinast."

"Minu administratsioon on juba alustanud teiega arutelusid selle üle, kuidas organisatsiooni reformida. Aga tegusid on vaja kiiresti. Meil ei ole aega raisata," lisas Trump.

Trump peatas WHO finantseerimise ajutiselt eelmisel kuul.

"USA rahastab WHO-d igal aastal 400-500 miljoni dollariga," ütles Trump siis, märkides, et Hiina panustab umbes 40 miljoni dollariga.

"Kui WHO oleks teinud oma tööd, et saada meditsiinieksperdid Hiinasse olukorda kohapeal objektiivselt hindama, ning esitanud väljakutse Hiina läbipaistvuse puudumisele, oleks haiguspuhangule võinud saada piiri panna selle allikas väga väheste surmadega," ütles Trump tollal.