Plaan kiirendab vägede väljatõmbamist Iraagist ja Afganistanist Trumpi viimastel päevadel presidendiametis vaatamata sellele, et kõrged sõjaväelased pooldavad aeglasemat ja metoodilisemat lähenemist raskelt saavutatud edusammude kaitseks, vahendab Associated Press.
Miller, kes pärast avalduse paberilt ette lugemist keeldus ajakirjanike küsimustele vastamast, ütles, et USA vähendab vägede arvu Afganistanis 4500-lt 2500-le ja Iraagis umbes 3000-lt 2500-le.
Nädal pärast Trumpi vallandatud Mark Esperilt ameti ülevõtmist esinenud Miller ei öelnud, et väljatõmbamisplaani oleks soovitanud või toetanud USA staabiülemate ühendkomitee esimees, kindral Mark Milley või teised kõrged sõjaväelased. Miller märkis ainult, et sõjaväejuhid nõustusid selle ellu viima.
See väljatõmbamisplaan ei täida siiski lõpuni Trumpi paljukorratud lubadust lõpetada Ameerika pikale veninud sõjad. See on ka vastuolus tema enda juhistega, et vägede väljatõmbamised peavad põhinema tingimustel kohapeal, mitte kuupäevadel või kalendril.
Sõjaväe ja kaitseministeeriumi ametnikud on eriti Afganistani kohta järjekindlalt öelnud, et Taliban ei ole veel täitnud nõudeid vähendada vägivaldseid rünnakuid Afganistani valitsusvägede vastu. On väljendatud ka muret, et liiga kiire vägede väljatõmbamine tugevdab Talibani positsiooni läbirääkimistel ja nõrgestab juba niigi nõrga Afganistani valitsuse oma.
Otsus on pälvinud jaheda vastuvõtu vabariiklaste juhtide hulgas Kapitooliumil ning kriitika NATO peasekretärilt Jens Stoltenbergilt.
„Mina usun, et need Ameerika vägede vähendamised terroristlikes piirkondades on viga,” ütles esindajatekoja liige Mac Thornberry, kes kuulub relvateenistuste komiteesse. Thornberry sõnul ei ole Taliban teinud midagi tingimuste täitmiseks, mis õigustaksid vägede väljatõmbamist.
Stoltenberg ütles eile, et NATO võib maksta Afganistanist liiga varajase lahkumise eest kallist hinda.
NATO-l on Afganistanis alla 12 000 sõjaväelase kümnetest riikidest, kes aitavad Afganistani oma julgeolekujõude välja õpetada ja annavad neile nõu. Transpordi, logistika ja muu toetuse osas toetutakse suuresti USA-le.