Trump tühistas Gröönimaa müügist keeldumise tõttu visiidi Taani

 (177)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: Scanpix/ Ron Sachs, RS/MPI/Capital Pictures

USA president Donald Trump tühistas riigivisiidi Taani, sest Taani peaminister Mette Frederiksen teatas, et Gröönimaad ei müüda USA-le. Trump pidi Taani visiidile saabuma 2. septembril kuninganna Margrethe II kutsel.

Eelmisel nädalal ütles Trump, et USA on huvitatud Taani autonoomse territooriumi Gröönimaa ostmisest, vahendab BBC News.

Taani peaminister Frederiksen nimetas pakkumist absurdseks ja ütles, et loodab, et Trump ei mõtle seda tõsiselt.

Teatades visiidi tühistamisest kirjutas Trump Twitteris: „Taani on väga eriline maa uskumatute inimestega, aga peaminister Mette Frederikseni kommentaaride alusel, et tal ei ole huvi arutada Gröönimaa ostmist, lükkan ma meie kohtumise, mis oli plaanis kahe nädala pärast, edasi teisele ajale...”

Varem oli Trump kinnitanud teateid, et on Gröönimaa ostmisest huvitatud. Kui temalt pühapäeval küsiti, kas ta kaaluks mõne USA territooriumi vahetamist Gröönimaa vastu, vastas ta: „Noh, palju asju võib teha.”

„Sisuliselt on see suur kinnisvaratehing,” lausus Trump.

„Gröönimaa ei ole müügis, aga Gröönimaa on avatud kauplemiseks ja koostööks teiste maadega, sealhulgas USA-ga,” ütles Gröönimaa peaminister Kim Kielsen.

Gröönimaa on Taani hallatav piirkond, mis asub geograafiliselt Põhja-Ameerikas ega kuulu Euroopa Liitu. Gröönimaal on ulatuslik autonoomia, kuid tema välis- ja kaitsepoliitika otsustatakse Kopenhaagenis.