Trump: ma armusin diktaator Kimi

 (140)
Trump: ma armusin diktaator Kimi
Foto: AFP

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump ütles laupäeval kampaaniaüritusel, et pärast põhjalikku kirjavahetust Põhja-Korea diktaator Kim Jong-uniga on nad hakanud teineteisesse armuma.

Trump ja Kim on öelnud, et nad tahavad teha koostööd, et muuta Korea poolsaar tuumarelvavabaks piirkonnaks, otsustades selle aasta algul enneolematult Singapuris kohtuda, et ideed arutada, vahendab uudisteagentuur Reuters.

Tavaliselt sisaldasid kirjad ameeriklaste ja põhjakorealaste vahel solvanguid ja ähvardusi, arvestades, et Põhja-Korea jätkas tuumavõimekuse suurendamist. Tippkohtumise järel tehti avalikele salvamistele aga lõpp.

„Ma olin tõesti väga karm - ja temagi oli karm. Ja me muudkui vaidlesime,“ ütles Trump üritusel Lääne-Virginias. „Ja siis me armusime ära, okei? Ei, täitsa tõsiselt: ta kirjutas mulle imeilusaid kirju ja need olid suurepärased kirjad,“ märkis ta.

Tema toetajad naersid ja plaksutasid. Trump jätkas, avaldades arvamust, et avalikkus leiab tõenäoliselt, et ta ei ole sugugi presidentlik, sest kirjeldab Kimi selliste säravate väljenditega.

Trumpi administratsioon valmistab samal ajal ette teist tippkohtumist Kimiga, rääkimaks põhjalikumalt tuumarelvavabaks muutumisest. Tõenäoliselt järgmisesse aastasse jääva kohtumise toimumise paik ega aeg ei ole veel teada.

Hoolimata suhete soojenemisest, ei ole Põhja-Korea nõus täitma USA nõudmisi, sh andma täielikku ülevaadet oma relvaprogrammidest ega astuma pöördumatuid samme oma arsenalist vabanemiseks.

USA Põhja-Korea küsimusega tegelevate ametnike sõnul ei ole saavutatud mingit edasiminekut, jätkamaks tõsiste läbirääkimistega, mille lõppeesmärk oleks, et Kim hävitaks või kasvõi peataks oma tuuma- ja raketiprogrammi.

Anonüümseks jääda soovinud ametnike sõnul ei olnud Põhja-Korea nõus isegi baasterminite, nagu „tuumarelvade desarmeerimine“, „kontrollitav“ ja „pöördumatu“, defineerimisega. Arenguprotsessi, milleni on tänaseks jõutud, on endiselt võimalik peatada ja tagasipöörata, ütlesid nad Reutersile.