Trump loobus iraanlaste tuumaleppe toetamisest, viimane sõna Kongressil

 (35)
Trump
Trump Foto: JOSHUA ROBERTS, Reuters/Scanpix

Ameerika Ühendriikide riigijuht Donald Trump andis hävitava hinnangu tunamullusele tuumaleppele Iraaniga, öeldes, et tema seda ei toeta ja annab Kongressile nüüd võimaluse lepe ühepoolselt tühistada.

Kuigi ÜRO tuumainspektorite teatel on Iraan tuumalepet järginud, väitis Trump vastupidist ja nõudis sanktsioonide karmistamist, vahendab uudisteagentuur AP.

„Avalikustan täna meie strateegia koos mitme suurema sammuga, et astuda vastu Iraani režiimile, tema vaenulikule tegevusele ning sooviga tagada, et Iraan ei saavutaks kunagi, mitte iial, tuumarelva,“ ütles Trump.

„Meie poliitika põhineb Iraani diktatuuri, tema terrorismi toetamise ning Lähis-Idas ja kogu maailmas jätkuva agressiooni kristallselgel hinnangul. Iraani kontrollib fanaatiline režiim, mis haaras 1979. aastal võimu ja sundis äärmuslikule valitsemisele alluma uhket rahvast.“

Otsuse tuumaleppest loobumiseks teeb USA Kongress.

Iraani president Hassan Rouhani kommenteeris Trumpi seisukohta reede õhtul, öeldes, et ameeriklased on „täna enam kui kunagi varem tuumaleppe vastu ja rohkem kui kunagi varem Iraani rahva vastu“.

Euroopa Liit ja Venemaa on avaldanud leppele jätkuvat toetust, lubades jätakata selle järgimist, hoolimata ameeriklaste otsusest.