Trump ei välista „ühe Hiina“ poliitikast loobumist

 (7)
Trump ei välista „ühe Hiina“ poliitikast loobumist
Foto: Evan Vucci, AP

Ameerika Ühendriikide järgmine president Donald Trump ütles ajalehele Wall Street Journal, et ta ei välista „ühe Hiina“ poliitikaga vastuollu minemist ja Taiwani tunnustamist.

„Kõik on arutluse all, sealhulgas ühe Hiina poliitika,“ vastas Trump küsimusele, kas ta toetab aastakümnetepikkuse „ühe Hiina“ poliitika jätkumist.

USA asus 1970ndatel aastatel pärast president Richard Nixoni ja Mao Zedongi kohtumist järgima „ühe Hiina“ poliitikat, mille kohaselt on Taiwan kommunistliku Hiina osa. 1978. aastal pärast Mao surma tunnustas riigipea Jimmy Carter ametlikult Mandri-Hiinal asuvat kommunistlikku valitsust.

Trump vihastas hiinlasi juba vahetult pärast valimiste võitmist, kui otsustas esimese ametisse astuva Ameerika Ühendriikide riigipeana pärast Taiwaniga diplomaatiliste suhete katkestamist kõnelda telefonitsi saareriigi president Tsai Ing-weniga.


Trump ütles, et Hiina manipuleerib oma valuutaga ja kasutab ebaõiglast kaubanduspraktikat. Ta märkis, et ei astu ühtegi sammu siiski oma esimesel tööpäeval. „Ma kõigepealt räägin nendega,“ ütles ta.