Tragöödia Kabuli pulmapeol: võimas plahvatus nõudis enam kui poolsada elu

 (149)
Tragöödia Kabuli pulmapeol: võimas plahvatus nõudis enam kui poolsada elu
Foto: reuters

Afganistani pealinnas Kabulis rünnati laupäeva õhtul pulmapidu, kui selle lava lähedal õhiti pomm, mille tagajärjel sai surma vähemalt 63 ja vigastada veel pea 200 inimest.

Tragöödia leidis aset linna lääneosas asuvas hotellis, kus toimus traditsiooniline šiiamoslemite pulm, millest võttis osa sadu inimesi, vahendab uudistekanal Sky.

Tugev plahvatus toimus pulmasaali lava lähedal, kus esines tol hetkel kohalik noorteansambel.

"Kõik inimesed, ka lapsed ja noored, seal lähedal said surma," ütles pealtnägija Gul Mohammad.

Teine tunnistaja Ahmad Omid kirjeldas: "On mitmeid surnuid ja haavatuid. Olin koos peigmehega teises ruumis, kui kuulsime plahvatust. Jooksime sinna ja kõik olid saalis pikali."

"Kõik jooksid karjudes ja nuttes välja," rääkis Mohammad Farhag, kelle sõnul kärgatas plahvatus pulmapeo meestealal.

Taliban eitab rünnaku korraldamist ning arvestades, et rünnati šiiite, arvatakse selle taga olevat n-ö konkureeriva usulahu sunniitide äärmuslik terroriorganisatsioon Islamiriik.

Julm rünnak leidis aset ajal, mil USA teeb edusamme kõnelustel Talibaniga.

USA eriesindaja Afganistanis Zalmay Khalilzad alustas selle aasta algul äärmusrühmitusega kõnelusi, pidades selle esindajatega seitse kõnelustevooru, et saavutada kokkulepe, mis võimaldaks sealsele konfliktile lõpu teha ja Talibanil alustada selleks läbirääkimisi Afganistani valitsusega.

Juuli algul toimuski tänu sellele ajalooline kohtumine Talibani ja Afganistani valitsuse esindajate vahel, mille tulemusel allkirjastati üldsõnaline deklaratsioon tsiviilohvrite vähendamiseks nullini.

Talibani vaenutegevus küll jätkub, aga hukkunute arv on pärast seda vähenenud enam kui poole võrra.

„Oleme teinud suuri edusamme. Kõneleme," rõõmustas hiljuti USA president Donald Trump.