Tony Blair ründas riigijuhte Iraani pärast

 (22)
Tony Blair
AFP/Scanpix

Briti peaminister Tony Blair kasutas karme sõnu maailma liidrite suhtes, süüdistades neid suutmatuses piisava jõulisusega reageerida Iraani „surmavale” ohule.

Dubais peetud kõnes ütles Blair, et Iraani radikaalne juhtkond toetab avalikult terrorismi Iraagis, üritab kukutada demokraatlikku valitsust Liibanonis ning takistab rahu sõlmimist palestiinlaste ja juutide vahel, teatab The Telegraph.

Hoolimata selgest tõestusmaterjalist on suurema osa maailma suhtumine seletamatult ükskõikne, ütles Blair.

Blair viibis sel nädalal ringsõidul Lähis-Idas, kus ta üritas taaskäivitada regionaalset rahuprotsessi. Ta pakkus välja idee, mille kohaselt mõõdukad moslemiriigid moodustaks „mõõdukuse liidu” terrorismi toetavate fanaatikute vastu.

Esimene samm sellise liidu moodustamisel oleks Blairi meelest see, kui mõõdukad riigid avaldaks toetust uute valimiste pidamiseks Palestiina Omavalitsuse territooriumil. Blairi sõnul oleks Hamasi valimiskaotus ainus viis taastada läbirääkimised Iisraeli ja palestiinlaste vahel.

Blair ütles, et Dubai on eeskuju sellest, kuidas Lähis-Idas on võimalik mõõdukalt elada. Dubais on vähem kui ühel protsendil elanikest hääleõigus. Veel mõne aasta eest väitis Blair, et demokraatia on parim rohi radikalismi ja terrorismi vastu.