Nõukogude Liidu lagunemine oli mitmes mõttes traumaatiline lahutus, kirjutab Guardian. Nagu abielu puhul oli palju ühisomandit, mida oli keeruline jagada. Tööstused, sõjaväeüksused ja terved elanikkonnagrupid olid laiali puistatud üle kogu impeeriumi ning olid jagamatud. Majanduskriis, mis viis Nõukogude Liidu kuristiku servale, tõukas enamiku tekkinud riikidest sügavikku. Sisemajanduse kogutoodang langes 1990. aastatel mõnedes vabariikides kuni 50 protsenti. Majanduslik tõus 2000. aastatel oli peaaegu sama muljetavaldav. Aastakümne lõpuks olid mõned majandused viis korda suuremad kui 1991. aastal. Kõrged energiahinnad aitasid tooraineeksportijaid Venemaad, Kasahstani, Türkmenistani ja Aserbaidžaani, kuid isegi Moldova ja Armeenia hakkasid kasvama.
Vaata erinevate näitajate tabeleid endise Nõukogude Liidu riikide kohta.
Guardian jagab endise Nõukogude Liidu viide gruppi.
Balti riigid
Alates 1990. aastast on nende majandused kasvanud umbes neli korda, kuigi mitte ilma kohatiste finantskrampideta. Rahvaarvud räägivad aga teist juttu: kõik kolm riiki on kaotanud vähemalt kümme protsenti rahvastikust ning ainult Eestis on kiiresti pikenenud oodatav eluiga. Demokraatianäitajad on eeskujulikud, kuid riigid on üllatuslikult madalatel kohtadel rahvusvahelistes heaolu- ja õnnelikkusereitingutes.
Euroopa Liidu piiririigid
Ukraina, Valgevene ja Moldova on iseseisvuse pigem välja kannatanud kui seda nautinud. Ukraina ja Moldova elasid 1990. aastatel läbi majanduse katastroofilise kokkutõmbumise ja SKT langes enam kui poole võrra. 1994. aastast alates Aljaksandr Lukašenka autokraatliku valitsemise all olev Valgevene kannatas vähem, kuid kokkuvõttes on sellel troikal kõige nõrgemad majandusnäitajad kõigist postsovetlikest regioonidest, elanikkond on kahanenud enam kui kümne protsendi võrra ja oodatav eluiga lühenenud. Moldoval on neist kolmest parimad näitajad vabade ja ausate valimiste kohta, kuid temast sai ka esimene endine Nõukogude vabariik, kus kommunistid (Vladimir Voronin) uuesti võimule tulid. 2009. aasta valimised kutsusid esile kodanikerahutused. Moldova olukorda raskendab ka Transnistria konflikt. Ukraina demokraatlik pöördepunkt – 2004. aasta oranž revolutsioon – andis kiiresti teed halvatusele ja patiseisule, riik on teravalt lõhenenud venekeelseks idaks ja rahvuslikuks lääneks. Valgevenes on Lukašenka olnud pikalt rahvusvahelises isolatsioonis opositsiooni ja teisitimõtlemise mahasurumise ning valimistulemuste võltsimise tõttu.