Texase kuberner ja presidendikandidaat saadaks USA väed Mehhikosse

 (11)
Texase kuberner ja presidendikandidaat saadaks USA väed Mehhikosse
AP/Scanpix

Texase kuberner Rick Perry, kes pürgib vabariiklaste kandidaadiks USA presidendivalimistel, teatas, et kaaluks USA vägede saatmist Mehhikosse sealse narkovägivallaga võitlema.

„Mehhikos võib vaja minna meie sõjaväge, mis nendega koostöös tapaks need narkokartellid ja hoiaks nad meie piirist eemal,“ ütles Perry valimiskoosolekul New Hampshire'is BBC Newsi vahendusel.

Valge Maja teatas pärast Perry kõnet, et jätkab ajaloolisel tasemel koostööd Mehhikoga, et kaitsta inimesi mõlemal pool piiri.

President Barack Obama administratsioon annab Mehhiko julgeolekujõududele märkimisväärset materiaalset ja luurealast abi. Piiril valvab rahvuskaart ja USA mehitamata lennukid koguvad Mehhikos luureandmeid.

USA relvajõudude viimine Mehhiko territooriumile kutsuks aga kindlasti esile Mehhiko võimude pahameele. Mehhiko kaotas ligi poole oma territooriumist sõjas USA-ga 1840. aastatel ja on pärast seda suveräänsuse kaotamise suhtes väga tundlik.

Mehhiko president Felipe Calderón on nõudnud USA-lt tegutsemist narkootikumide nõudluse vähendamiseks USA kodanike hulgas ja relvade USA-st Mehhikosse vedamise takistamiseks.