Teadlased: lähiajal on Tokyos oodata veelgi tugevamat maavärinat

 (127)
Teadlased: lähiajal on Tokyos oodata veelgi tugevamat maavärinat
Reuters/Scanpix

Seismoloogide hinnangul ootab Tokyot lähiajal ees reedesest maavärinast veelgi suurem katastroof.

Jaapan on üks maailma seismilisest aktiivsemaid piirkondi, sest riik asub kolme mandrilava - Euraasia, Põhja-Ameerika ja Filipiinide - ristumiskohas.

Seismoloogid on juba 30 aastat oodanud Tokyos suurt maavärinat ning see on 20 aastat hiljaks jäänud, vahendab yle.fi Uppsala ülikooli seismoloogi Ari Tryggvasoni sõnu ajalehele Dagens Nyheter.

Reedene maavärin ei vabastanud seda pinget, mis on aastakümnete jooksul tekkinud Euraasia ja Filipiinide lava kokkupuutekohas, mis asub umbes 150 kilomeetri kaugusel Tokyost.

Jaapani valitsus on hoiatanud juba 1970. aastatest alates tokiolasi ​​läheneva loodusõnnetuse eest. Inimestele on jagatud tegevusjuhiseid ja hoonete ehitamisel on arvestatud tugevate maavärinatega.

Igal aastal registreeritakse 7000 kuni 8000 maavärinat. Enamik neist on nii nõrgad, et inimesed neid ei märka. Aegajalt esineb aga ka tugevaid ja ohtlikke maavärinaid. 1923. aastal hävines 7,9-pallises maavärinas peaaegu täielikult pealinn Tokyo, kus purunes 576 262 maja ja hukkus 143 000 inimest. 1995. aastal tabas sama saatus Kōbe linna, kus purunes 488 222 maja ja hukkus 6427 inimest.