Taiwan vahistas väidetavalt Hiina kasuks spioneerinud kindrali

 (2)
Taiwan vahistas väidetavalt Hiina kasuks spioneerinud kindrali
AFP/Scanpix

Taiwani võimud vahistasid väidetavalt Hiina kasuks spioneerinud kindrali. Saareriigi kaitseministeeriumi ametnik nimetas seda viimase poole sajandi tõsiseimaks spionaažijuhtumiks.

Maavägede telekommunikatsiooni ja elektroonilise teabe osakonna juhataja kindralmajor Lo Hsien-che võeti vahi alla jaanuari lõpus, teatas ministeerium kolmapäeval BNS-i vahendusel.

Avalduse kohaselt värbas Hiina mehe aastail 2002-2005, kui ta töötas Tais.

"Me pole täiesti kindlad, kuid pole põhjust arvata, et ta lõpetas Hiina kasuks spioneerimise pärast Taist kodumaale naasmist," rääkis anonüümseks jääda soovinud ministeeriumiametnik.

"See on kahtlemata kõige hullem Hiina kommunistide spionaažijuhtum viimase poole sajandi jooksul."

Allikas ei osanud öelda, millest Lo oli Pekingit väidetavalt informeerinud.

Taiwan ja Hiina on teineteise järel spioneerinud juba 1949. aastast, kui lõppes kodusõda kommunistide ja rahvuslaste vahel ning viimased Taiwanile pagesid. Saar kuulutas end Hiina maismaaosast samal aastal lahku, kuid Peking peab seda tänini oma provintsiks. Pooled on viimase 60 aasta vältel jõudnud korduvalt sõja veerele.

Kahe riigi suhted on märgatavalt paranenud alates Pekingi-sõbraliku presidendi Ma Ying-jeou võimuletulekust 2008. aastal. Sellegi poolest keeldub Hiina välistamast jõu kasutamist saare vastu, kui Taiwan peaks ametlikult iseseisvuse välja kuulutama.