Tagandatud president Morsi suri pärast kokkukukkumist Egiptuse kohtus

 (3)
Tagandatud president Morsi suri pärast kokkukukkumist Egiptuse kohtus
Foto: EPA

Egiptuse endine islamistist president Mohammed Morsi, kes kukutati ametist sõjaväelise riigipöörde käigus 2013. aastal, suri esmaspäeval kohtus.

67-aastane Morsi rääkis Egiptuse riigitelevisiooni teatel eilsel istungil kohtuniku ees umbes 20 minutit, ägestus seejärel ning kukkus kokku. Ta toimetati kohtusaalist haiglasse, kus ta hiljem suri, vahendab uudistekanal BBC.

Egiptuse prokurör Nabil Sadeq ütles esmaspäeva õhtul ajakirjanikele, et palus eksriigipea meditsiinilist toimikut ja käskis moodustada kohtuekspertiisi komitee surma põhjuse väljaselgitamiseks.

Amnesty International kutsus omakorda Egiptuse ametivõime üles „teostama erapooletut, põhjalikku ja läbipaistvat uurimist tema surma asjaolude, samuti tema kinnipidamistingimuste ja arstiabi kättesaadavuse kohta”.

Amnesty Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika piirkonna asedirektor Magdalena Mughrabi ütles: „Ta (Morsi -toim) oli nende pea kuue aasta jooksul üksikvangistuses, pannes olulise koormuse tema vaimsele ja füüsilisele heaolule, rikkudes sellega piinamise ja muu väärkohtlemise täielikku keeldu rahvusvahelises õiguses. Ta eemaldati selle aja jooksul välismaailmast - talle võimaldati ainult kolm perevisiiti ja tal ei olnud juurdepääsu oma advokaatidele ega arstile.”

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan süüdistas esmaspäeva õhtul Morsi surmas Egiptuse võime, öeldes, et „ajalugu ei unusta neid türanne, kes viisid ta surmani pannes ta vanglasse ja ähvardades teda hukkamisega“.

Tagandatud president Mohammed Morsile määrati 2015. aastal 20-aastase vanglakaristus kohtuasja raames, kus teda süüdistati meeleavaldajate vastu surmava jõu kasutamiseks käsu andmises ajal, kui ta oli president.

Veel kahel kohtuprotsessil mõisteti Morsi toona ka eluks ajaks vangi.

Ühel seoses vaenulike riikide ja organisatsioonide nagu Hezbollah ja Hamas heaks spioneerimisega, teisel seoses rahvusliku julgeolekuga seotud dokumentide varguse ja nende üleandmisega Katarile.

Egiptuse esimene vabalt valitud tavakodanikust president Morsi tuli võimule 2012. aastal pärast diktaator Hosni Mubaraki kukutamist. Tema kukutas võimult toonane armeejuht ja tänane president Abdel Fattah al-Sisi pärast järjekordseid massimeeleavaldusi.