Suurriigid kustutasid 18 vaese maa võlad

 (40)
Gordon Brown
Reuters/Scanpix

Suurbritannia rahandusminister Gordon Brown teatas, et arenenud tööstusriikide ja Venemaa rühmituse G-8 rahandusministrite laupäevasel kohtumisel Londonis otsustati koheselt kustutada 18 maailma kõige vaesema riigi välisvõlad Maailmapanga, Rahvusvahelise valuutafondi ja Aafrika Arengufondi ees, kokku 40 miljardi dollari ehk 500 miljardi krooni ulatuses.

Kohese võlakustutuse osaliseks said Aafrika riigid Benin, Burkina Faso, Etioopia, Ghana, Madagaskar, Mali, Mauretaania, Mosambiik, Niger, Ruanda, Senegal, Tansaania, Uganda, Sambia ning Ladina-Ameerika riigid Boliivia, Gyuana, Honduuras ja Nicaragua, teatab ETV Online. Neis riikides sureb igal aastal nälga ja haigustesse miljoneid inimesi.

Võlgade kustutamist kavatsetakse lähiajal jätkata ning sellesse haarata järgmises ringis 38 riiki ning seejärel veel 11 riiki.

G-8 kavatseb vaesemate riikide olukorra parandamiseks asuda ohjeldama ka ülikõrgele tõusnud naftahindu ning asuda andma riikidele tõhusat majandus- ja arstiabi.

G-8 tänavune eesistujariik Suurbritannia on kuulutanud 2005. aasta Aafrika aastaks ning püüab saavutada kokkulepet mandri vaesusest väljatoomiseks aastaks 2015.

Gordon Brown rõhutas pärast otsust antud pressikonverentsil, et lepe poleks sündinud ilma suurriikide USA, Jaapani, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja Kanada tugeva toetuseta Suurbritannia algatusele.