Süüria süüdistab USA-d oma siseasjadesse sekkumises

 (4)
Süüria süüdistab USA-d oma siseasjadesse sekkumises
AP/Scanpix

Süüria süüdistas USA-d oma siseasjadesse sekkumises, pärast seda kui USA suursaadik Damaskuses Robert Ford sõitis hetkel rahutuste keskpunktis olevasse Hama linna. Süüria välisministeeriumi väitel oli Fordi visiit ilmne tõend USA seotuse kohta riigis jätkuva protestilainega.

USA riigidepartemang väitis, et Fordi visiit oli mõeldud solidaarsuse näitamiseks meeleavaldajatega, vahendab BBC News.

Suursaadiku viibimine Hamas võib sundida Süüria presidenti Bashar al-Assadit mitte alustama totaalset rünnakut linna vastu.

Damaskus on aga selle sammu üle pahane.

„USA suursaadiku viibimine Hamas ilma eelneva loata on ilmne tõend USA seotusest käimasolevate sündmustega ja katsest suurendada pingeid, mis kahjustavad Süüria julgeolekut ja stabiilsust,“ teatas Süüria välisministeerium oma avalduses.

Eelmise reede protestimeeleavaldus Hamas oli üks suuremaid Süürias kolm kuud kestnud rahutuste ajal. Päev hiljem vallandas Assad kohaliku kuberneri Ahmad Khaled Abdel Azizi, sest viimane ei suutnud meeleavaldusi maha suruda.

Esmaspäeval sisenesid linna julgeolekujõud, et kontroll taastada, kuid tankid on seni linnast väljas püsinud. Elanikud püstitasid neljapäeval põlevatest autokummidest teetõkkeid, et busse julgeolekujõudude sõduritega takistada.

USA riigidepartemangu pressiesindaja Victoria Nuland ütles, et Washington on sügavalt mures olukorra pärast Hamas.

„(Fordi visiidi) põhiline eesmärk oli teha tema füüsilise kohaloleku abil absoluutselt selgeks, et me oleme koos nende süürlastega, kes väljendavad oma õigust muutusi nõuda,“ ütles Nuland.