Suurbritannias sai esimene inimene Oxfordi-AstraZeneca koroonavaktsiini süsti

 (10)
Suurbritannias sai esimene inimene Oxfordi-AstraZeneca koroonavaktsiini süsti
Foto: STEVE PARSONS, AFP

Esimene inimene maailmas, kes sai Oxfordi ülikooli ja AstraZeneca koroonaviiruse vaktsiini süsti oli 82-aastane dialüüsipatsient Suurbritannias Brian Pinker.

Pinker sai süsti Eesti aja järgi kell 9.30 õde Sam Fosterilt Oxfordi Churchilli haiglas, vahendab BBC News.

Juba täna on Suurbritannias kasutusvalmis üle poole miljoni doosi seda vaktsiini. Süstima hakatakse seda Oxfordis, Londonis, Sussexis, Lancashire’is ja Warwickshire’is.

Neeruhaiguse tõttu juba aastaid dialüüsi saanud Pinker ütles, et on tõeliselt uhke, et vaktsiin töötati välja Oxfordis.

Suurbritannia tervishoiuminister Matt Hancock ütles, et Oxfordi vaktsiini kasutuselevõtt on pöördeline hetk võitluses koroonaviirusega.

Detsembri lõpus kasutusloa saanud Oxfordi vaktsiini saab säilitada tavalisel külmikutemperatuuril, mistõttu on seda kergem laiali jaotada ja säilitada kui Pfizeri/BioNTechi vaktsiini, mis nõuab temperatuuri alla -70 kraadi. Lisaks sellele on Oxfordi-AstraZeneca vaktsiin doosi kohta odavam.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köhapalavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!