Suurbritannia peab Euroopa Liidu poolt nõutavaid toetusrahasid absurdseks

 (22)
Suurbritannia peab Euroopa Liidu poolt nõutavaid toetusrahasid absurdseks
Reuters/Scanpix

Briti peaminister David Cameron on hetkel suure pinge all. Brüssel nõuab briti maksumaksjatelt Euroopa Liidu eelarve tarvis 628 miljonit naela. Briti meedia sõnul tähendab see, et iga briti perekond kulutab maksudele aastas 400 naela rohkem.

Ajaleht The Daily Telegraph kirjutab, et Brüsseli nõudmised on algatanud Suurbritannias tõelise sõnasõja. Peaminister David Cameroni eestkostjad on seda summat pidanud arulagedaks ning kantsler George Osborne'i sõnul on eurosaadikud kaotanud sideme reaalsusega.

Olukorra teeb veelgi segasemaks see, et eelmisel kevadel lubas peaministriks pürginud Cameron valmiskampaania käigus Euroopa Liidu poolt nõutavat eelarvet Suurbritannias vähendada, ometi on see täna hoopiski 2.9 protsenti kasvanud - lisasumma kougib briti maksumaksjate rahakotist välja veel 450 miljonit naela.

Brittide sõnul on Euroopa Liidu nõudmised väljunud aga igasugustest piiridest. Konservatiivide esindaja Douglas Carswell ütles, et Euroopa Liit teeb Suurbritannia kulul hetkel lausa nalja. “Euroopa Liit ei ole briti maksumaksja suunas näidanud mingisugust lugupidamist. David Cameron peab nende nõudmistele vastu hakkama!”

Daily Telegraphi sõnul pole Suurbritannia aga ainus, kes Brüsseli nõudmisi absurdseks peab. Eriti siis, kui Euroopa Liidu kulud on viimaste aastate jooksul raketikiirusena tõusnud, kulutades eelarve raha näiteks hiljuti loodud EU välisteenuste institutsiooni loomisele.