Suri Anne Franki varjanud hollandi naine

 (18)
Miep Gies ja Anne Frank
AP/Scanpix

Hollandis suri Teise maailmasõja ajal teismelist juuditüdrukut Anne Franki ja tema peret sakslaste eest kaitsnud Miep Gies. Franki päeviku päästnud Gies oli surres 100-aastane.

Proua Gies oli viimane mitmest mittejuudist, kes peitsid aastatel 1942-1944 Amsterdamis asuva maja salajases toas Anne Franki, tema peret ja veel nelja inimest. Grupi liikmed tõid juutidele süüa, raamatuid ja muud vajalikku, vahendab YLE Uutiset.

Anne Frank pidas üle kahe aasta päevikut oma pere elu kohta pidevas hirmus saada sakslaste okupeeritud Amsterdamis paljastatud.

Sakslased leidsid peidupaiga tundmatu isiku antud vihje järgi 1944. aastal, vahistasid Frankide perekonna ning viisid nad Ida-Hollandis asuvasse koonduslaagrisse ja hiljem Auschwitzi.

Anne ja tema õde sattusid lõpuks Bergen-Belseni koonduslaagrisse, kus Anne 1945. aasta märtsis 15-aastasena palavikku suri. Laager vabastati vaid kahe nädala pärast.

Miep Gies kogus Anne Franki ülestähendused kokku ja säilitas need kuni Teise maailmasõja lõpuni. Perest ainukesena ellu jäänud isa Otto Frank avaldas need 1947. aastal. Anne Franki päevik on üks kuulsamaid jutustusi holokausti kohta, mis on tõlgitud enam kui 60 keelde.