Soul kutsus Pyongyangi tööstuspargi üle läbi rääkima

 (2)
Soul kutsus Pyongyangi tööstuspargi üle läbi rääkima
KaesongFoto: Lee Jin-man, AP

Lõuna-Korea kutsus neljapäeval Põhja-Koread läbirääkimistele ühise Kaesongi tööstuspargi üle, mille Pyongyang on lubanud lõplikult sulgeda.

"Kaesongi tööstuskompleksi olukorra normaliseerimine tuleb saavutada dialoogiga," ütles Lõuna-Korea ühinemisminister Ryoo Kihl-Jae AFP ja BNS-i vahendusel. "Ma ärgitan Põhja-Koread meiega dialoogi pidama."

Pyongyang teatas nädala algul oma 53 000 kodaniku tööstuspargist äratoomisest ja Kaesongi tegevuse peatamisest.

Kaesong on olnud üks harvadest kahe Korea piiriülese majanduskoostöö ilmingutest ning Pyongyangi jaoks hädavajalik valuutaallikas.

Kahe riigi piirist 10 kilomeetrit põhjas asuvas tööstuspargis tegutseb 123 Lõuna-Korea ettevõtet.

Lõuna-Korea president Park Geun-hye nimetas stalinistliku riigi otsust pettumuseks ning hoiatas Põhja-Koread, et see samm mõjutab tulevaste investorite usaldust riigi vastu.

Pyongyang süüdistas neljapäeval Parki vastasseisu õhutamises. "On selge, et Kaesongi tööstuskompleks lakkab eksisteerimast, kui Park Geun-Hye režiim jätkab vastasseisukursil," seisis kahe riigi tööstustsooni arendamise Põhja-Korea keskjuhatuse büroo avalduses. "Praegune Lõuna-Korea võimukandja ei suuda mitte kunagi kõrvale põigelda vastutusest isegi reetur Lee Myung-baki presidentuuri üle elanud Kaesongi tööstuskompleksi sulgemise eest," ütles büroo kõneisik.