Soros kritiseerib karmilt Saksamaa kriisijuhtimist ning hoiatab euroala lagunemise eest

 (13)
Soros kritiseerib karmilt Saksamaa kriisijuhtimist ning hoiatab euroala lagunemise eest
Reuters/Scanpix

USA suurinvestor George Soros heidab Angela Merkelile ette, et tema poliitika on liiga aeglane, kirjutab Die Welt. Sorose arvates muutub olukord järjest ebapüsivamaks ning Saksamaa vastutab oma halva kriisijuhtimisega praeguse viletsuse eest. Tema arvates Kreeka kriis tugevnes ja kandus edasi Saksamaa aegluse tõttu ning muutus Euroopa eksistentsikriisiks.

Euroopa riikide hiljutised kokkulepped võlakriisiga tometulekuks näevad ette EFSFi (euroala päästefond) volituste laiendamist. Sorose arvates ei ole see piisav ja laiendada tuleks EFSFi ennast, kuid kuni selleni jõutakse, on juba Prantsusmaa krediidireiting AAA ohus.

Tema arvates oleks kriisi lahenamine ühiste Euroopa võlakirjadega võmalik. Saksamaa lükkab aga otsustavalt selle idee tagasi.

Saksamaa ja teised riigid, kellel on reitinguga AAA võlakirjad, peavad eurovõlakirjade režiimis kokku leppima, muidu kukub euro kokku. See tooks endaga kaasa ettearvamatuid kaotusi pangasüsteemis. Saksamaa on tema arvates surutud olukorda, kus ta peab Euroopa tuleviku üle otsustama.