Soomes paljastati kupeldajate võrgustik

 (8)
Naftavagunid
Äripäev

Helsingi kriminaalpolitsei ja Kagu-Soome piirivalve paljastasid kogu riiki katva prostitutsiooniga tegeleva organisatsiooni. Ühe mehe poolt juhitud võrgustik tegutses peamiselt Peterburis ja see on lähetanud naisi lisaks Soomele ka mujale Euroopasse, eriti Inglismaale ja Norrasse.

Tegevus algas Turu piirkonnas aastal 2005 ja nüüdseks oli see laienenud ühtekokku 19 Soome linna. Naised töötasid peamiselt hotellides, aga ka korterites, kirjutab YLE.

Prostitutsiooni korraldamiseks oli loodud operaatorite võrgustik, kes vahendas kliente. Korraga oli töös keskmiselt 5-8, kõrgaegadel aga kuni 16 naist. Ühtekokku on organisatsioon vahendanud Soomes umbes 150 venelannat. Naised olid enamasti 25-35-aastased.

Turistiviisadega Soomes viibinud naised maksid organisatsioonile 300-500 eurot päevas sõltumatult klientide arvust. Sellele lisaks sai kohalik kupeldaja 10-20 eurot kliendi pealt. Naiste endi keskmised teenistused jäid väikseks ja osa naistest jäi isegi võlgu.

Prostituudid teenindasid kliente valitud linnas 1-3 päeva jooksul, mille järel nad siirdusid Turusse või Helsingisse, kus nad pidid maksma vahendustasu.

Uurimises ei ole ilmnenud, et naisi oleks kehamüümiseks sunnitud või nende kallal vägivalda tarvitatud. Grupeering ei tegelenud inimkaubandusega.

Politsei hindas organisatsiooni kasumiks 70 000 — 100 000 eurot kuus, millest osa jäi Soome ja osa liikus edasi Venemaale.

Uurimise ajal on arreteeritud 10 ja reisimiskeelu on saanud 11 isikut.

Soome politsei sõnul on uurimist raskendanud on Vene ametiisikute vastumeelsus koostöö suhtes.