Soomes on torm Aila jätnud üle 85 000 kodumajapidamise elektrita, tuule maksimaale kiirus 35 m/s

 (8)
Soomes on torm Aila jätnud üle 85 000 kodumajapidamise elektrita, tuule maksimaale kiirus 35 m/s
Foto: Kaader videost

Soomes on Ailaks nimetatud torm jätnud elektrita üle 85 000 kodumajapidamise. Päris-Soome ja Lääne-Uusimaa rannikualadel kutsutakse inimesi siseruumides püsima. Seni tugevaim tuulepuhang mõõdeti Pietarsaaris – 35,3 meetrit sekundis.

Lisaks Päris-Soome ja Lääne-Uusimaa rannikule on väga ohtliku ilma hoiatus antud Ahvanamaal, Pohjanmaal ja Satakuntas, vahendab Yle Uutiset.

Turus Rajakaris mõõdeti tuule kiiruseks 27,1 meetrit sekundis ja Vaasa lennuväljal 26,8 meetrit sekundis.

Torm on põhjustanud Soomes ulatuslikke elektrikatkestusi eriti läänerannikul, Kainuus ja riigi keskosas. Elektrita oli keskpäeval 85 000 kodumajapidamist 150 omavalitsuses.

Elektrifirmad on elektrikatkestusteks valmistunud ja mitmed on ka parandustöödeks ja klientide teenindamiseks lisapersonali varunud.

Vaasa elektrivõrk hindas täna hommikul, et kõigile voolu tagasitoomine võtab päevi ja kogu võrgu rikete parandamine nädalaid.

Tormipiirkonnas on häireid Elisa, Telia ja DNA mobiiltelefonivõrkudes.

Mitmel pool on kukkunud puid ja valgustusposte teedele ja elektriliinidele.

Vihmasadu on olnud kõige rängem Kajaanis, kus sadas ööpäevaga maha 60 millimeetrit. Kogu septembri vihmanorm on sealjuures 50 millimeetrit.

Kõige suurem tuule kiirus on mõõdetud ööl vastu tänast Pietarsaari Kallani ilmajaamas – puhanguti 35,3 meetrit sekundis.

Tuule keskmine kiirus (10 minuti keskmine) on olnud kõige suurem Rauma Kylmäpihlaja ilmajaamas – 29 meetrit sekundis.