Soome terviseinstituut: valitsus lükkas epideemia kõrgpunkti kuu võrra edasi

 (55)
Soome terviseinstituut: valitsus lükkas epideemia kõrgpunkti kuu võrra edasi
Testimisala Helsingi Laakso haigla eesFoto: EPA

Ühest küljest aitab valitsuse tegevus nakatunute hulka vähendada, teisalt aga pikendab see epideemia kestvust.

Agentuur STT vahendab Soome tervise- ja heaoluinstituudi (THL) peaarst Tuija Leino prognoosi, et Soomes ilmneb koroonaviiruse haripunkt kõige varem mai teisel nädalal. Sellega muudeti instituudi varasemat hinnangut, mille järgi pidi kõrgpunkt saabuma aprilli keskel. Kuna vahepeal on valitsus kehtestanud hulgaliselt piiravaid meetmeid, on lootus epideemia plahvatuslikku tõusu pidurdada ja prognoosi on muudetud. Leino rõhutas siiski, et prognoos põhineb kõige värskemal ehk neljapäeva pärastlõunasel teabel ega ole lõplik tõde.

Soome sulges tänasest piirist ning eilsest on suletud ka koolid. Uksed on sulgenud enamik avalikke asutusi, üle 70-aastastel inimestel palub valitsus koju jääda.

Turu ülikooli epidemioloogilise statistika professor Kari Auranen selgitas Ylele teisipäeval, et valitsuse otsusel on kaks tahku. Kui valitsus oleks lasknud pandeemial omatahtsi toimuda, oleks viirus saanud suure lainena üle riigi levida. Haiguspuhang oleks kestnud kaks-kolm kuud ja nakatunud oleks umbes pool elanikkonnast, ehkki enamik neist kergelt. Nüüd aga, kui valitsus on hakanud viirusega võitlema, näitavad statistilised mudelid, et epideemia tuleb nõrgem, kuid pikaajalisem. “Nakatumisi tuleb vähem, aga epideemia kestab kauem, vähemalt kolme kuu võrra,” ütles Auranen.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!