Soome sisenemine võib juba järgmisest nädalast lihtsustuda riikide jaoks, kust nakatunuid on Soomest kuni kaks korda rohkem


Soome sisenemine võib juba järgmisest nädalast lihtsustuda riikide jaoks, kust nakatunuid on Soomest kuni kaks korda rohkem
Foto: Timo Heikkala via www.imago-images.de

Soome reisimine võib järgmisel nädalal lihtsamaks muutuda. Valitsuses on nimelt arutlusel määrus, mille järgi võiks Soome ilma karantiini ja koroonaviiruse testita siseneda riikidest, kus koroonaviirusega nakatumise näitaja 100 000 inimese kohta on Soomega võrreldes umbes kahekordne.

Praeguste reeglite järgi määratleb Soome koroonaviiruse seisukohalt ohutuks ehk niinimetatud roheliseks riigiks need riigid, kus on alla 25 koroonaviirusega nakatumise 100 000 elaniku kohta viimase kahe nädala jooksul, vahendab Helsingin Sanomat.

Ettevalmistamisel olev otsus on seesama, mis leidub ka valitsuse parajasti kooskõlastusringil olevast nakkushaiguste seaduse muutmiseelnõust.

Otsuse ettevalmistamine on veel pooleli, mistõttu on võimalik, et see muutub või sellest loobutakse. Reisimisreeglitega on seotud tohutu hulk juriidilisi, aga ka poliitilisi probleeme.

Soome valitsuses on nimelt erimeelsused selle üle, kas reisipiiranguid peaks lõdvendama juba enne, kui parajasti kooskõlastusringil olev ja juba niigi vastuolusid sisaldav nakkushaiguste seaduse muudatus on parlamendis läbi läinud.

Valitsus kavatseb igal juhul teha neljapäeval reisimise kohta uusi otsuseid. Põhjus on see, et Soome on sisuliselt sunnitud otsustama, kas pikendab Schengeni ala sisepiiri kontrolli.

Seotud lood:

Piirikontroll jääb ilmselt kehtima esialgu lühikeseks tähtajaks, sest valitsus ei ole leidnud üksmeelt meetodite asjus, kuidas koroonaviiruse levimist välismaalt Soome saaks efektiivselt ära hoida.

Reisimine Euroopa riikidest Soome ei muutuks märkimisväärselt vabamaks ka sel juhul, kui juba järgmisel nädalal võiks Soome vabalt siseneda nendest riikidest, kus nakatunuid 100 000 elaniku kohta on Soomest kaks korda rohkem.

Nakatumismäär on Soomest praegu väiksem vaid Vatikanis. Eilse seisuga oleksid roheliste riikide hulgas võinud olla veel ka Iirimaa ja Island.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!