Soome politseijuht: vägistamises kahtlustatakse enam kui 20 varjupaigataotlejat

 (30)
Soome politseijuht: vägistamises kahtlustatakse enam kui 20 varjupaigataotlejat
Seppo KolehmainenFoto: All Over Press Finland, / Vida Press

Soome politseijuht Seppo Kolehmainen rääkis reede hommikul pressikonverentsil kuritegudest, mille toimepanemises kahtlustatakse Soome saabunud varjupaigataotlejaid.

Kolehmaineni sõnul kahtlustatakse seksuaalses ahistamises kokku 22 varjupaigataotlejat, vägistamises 13, raskes vägistamises 12 ning seksuaalsele teole sundimises kaht, vahendab Yle Uutiset.

Politsei teatel on varjupaigataotlejaid kokku kahtlustatud paarikümnes vägistamisjuhtumis. Pressikonverentsil nenditi, et see arv on väike, võttes arvesse, et kõigi kahtlustatavate vägistamiste arv on veidi ühe tuhande.

„Nagu avalikkuse eeski on juba mitu korda öeldud, siin ei tohi ega pea süüdistama varjupaigataotlejaid. Valdav osa neist on lahkunud häda eest ja meie kui õigusriik ja tsiviliseeritud riik peame hädas olijaid aitama,“ ütles Kolehmainen. „Varjupaigataotlejaid ei tohi sildistada, aga on selge, et nende hulka mahub ka neid, kes teevad kuritegusid. Politsei muidugi kohtleb kõiki võrdselt, õiglaselt ja seadusekohaselt, kas ta on siis põlissoomlane või varjupaigataotleja. Politsei uurib asju nii, et vastutus kuriteo eest realiseerub kõigi puhul samal moel.“

Soome tuli eelmisel aastal kokku 32 000 varjupaigataotlejat.

Kolehmainen ütles, et asjaolusid arvestades tuli politsei eelmisel aastal hästi toime. Tegutsemiskeskkond muutus politsei teatel 2015. aastal rohkem kui varasemate aastakümnete jooksul.

Seotud lood:

Tuleviku arengute suhtes on Kolehmainen „veidike“ mures.

Kolehmaineni käest küsiti pressikonverentsil ka palju arutelu tekitanud tänavapatrullide kohta. Ta kordas, et ei kiida rassistlikke tänavapatrulle heaks mingil kujul. Kolehmaineni arvates on mõiste „tänavapatrull“ iseenesest vale – Soomes on head vabatahtlikutööd tehtud juba aastakümneid.

Juba varem on räägitud, et varjupaigataotlejatena saabunute hulgas on olnud ka konfliktipiirkondades võidelnuid.

„Varjupaigataotlejatena on tulnud isikuid, kes on olnud sõdurid, võitlejad ning ka erinevates mässuliste organisatsioonides ja politseinikud,“ ütles Kolehmainen, kelle sõnul uurib keskkriminaalpolitsei mitmeid võimalikke kuritegusid. Uuritakse, kas alustada eeluurimist.