Soome õpetajad peavad käsu korras holokaustist rääkima

 (117)
Soome õpetajad peavad käsu korras holokaustist rääkima
Foto: Ilmar Saabas

Soome õpetajatele tehakse kohustuslikuks holokausti ehk juutide massimõrva koolis õpetamine. Pedagoogid on sellest hämmingus, et miks ülevaltpoolt määratakse järsku detailselt ära üksiku õppeaine ühe osa õpetamine.

"Holokaust ei ole ainuke massimõrv, kuid päris kindlasti õpetab seda iga ajalooõpetaja ilma riikliku määrusetagi," ütles ajaloo- ja ühiskonnaõpetajate liidu esimees Riitta Mikkola Helsingin Sanomatele.
Mikkola tuletas meelde, et Soome ei ole kontrolliühiskond, nagu mitmed teised riigid, vaid õpetajaid on harjutud usaldama.

Holokaustimääruse taga on Soome soov saada Rootsi välisministri poolt 10 aastat tagasi rajatud organisatsiooni Holocaust Task Force liikmeks, mis edendab holokausti mäletamist ja õpetust üle maailma. Sellel on praegu 27 liikmesriiki.

Välisnõunik Sauli Feodorowi kinnitusel on organisatsiooni liikmeks saamise eeltingimuseks, et riiklikesse õppekavaadesse kirjutatakse sisse, kuidas juutide massimõrva õpetatakse. "Mitmed riigid, näiteks Iisrael, usuvad vastasel korral, et sellest küsimusest koolis vaikitakse," ütles Feodorow.

Soome välis- ja haridusministeerium on antud sammu ette valmistanud juba mitu aastat.