Soome koalitsiooniläbirääkimiste juhiks valiti sotside esimees Antti Rinne

 (7)
Soome koalitsiooniläbirääkimiste juhiks valiti sotside esimees Antti Rinne
Antti RinneFoto: ANTTI AIMO-KOIVISTO, AFP

Soome Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDP) esimees ja Eduskunta spiiker Antti Rinne valiti täna ametlikult koalitsiooniläbirääkimiste juhiks. Ta avaldas ka 11 küsimust, mille abil sõelub välja koalitsiooniläbirääkimistele valitavad erakonnad.

„Eesmärgiks on tekitada arusaam selle kohta, kui lähedal on erinevate erakondade vaated, ja otsida täpsustunud küsimuste kaudu üksmeelt nende erakondade vahel, kes hakkavad neid edaspidi koos edasi viima,” ütles Rinne pressikonverentsil, vahendab Yle Uutiset.

„Tähtsaim on, et suurte küsimuste ettevalmistamine saadakse üle valimisperioodide kestvaks, et igal valimisperioodil ei alustataks suurte asjade ettevalmistamist uuesti,” lisas Rinne.

Rinne peab tõenäoliseks, et SDP vajab koalitsioonipartneriks Põlissoomlasi, Koonderakonda või Keskerakonda. Sellega tagataks enamusvalitsus.

Kokku on kutsutud erakondade parlamendifraktsioonide juhtkonnad ning erakondade juhid.

Põlissoomlaste juht Jussi Halla-aho kordas saabudes soovi pääseda valitsusse.

„Pigem on probleem teisel poolel. Me oleme teinud kogu aeg täiesti selgeks, et oleme valmis koostööks kõigiga,” ütles Halla-aho.

Koonderakonna juht Petteri Orpo ütles, et mõtles juba ette, milliseid küsimusi Rinne esitab.

Seotud lood:

„Vaatame, millised küsimused on Rinne meile koduseks ülesandeks andnud,” ütles Orpo. „Me peame kinni oma majandus-, tööhõive- ja maksupoliitika kursist.”

Erakondade vastuseid Rinne küsimustele oodatakse 30. aprilliks.