Soome haiglates valmistutakse kaitsevahendite ja ravimite vargusteks

 (4)
Soome haiglates valmistutakse kaitsevahendite ja ravimite vargusteks
Foto: Lehtikuva, REUTERS

Koroonaepideemia ja eriolukord ühiskonnas nõuavad tervishoiult karmimaid ettevaatusabinõusid. Mitmetes ravipiirkondades on tugevdatud turvameetmeid, teatab Soome rahvusringhääling Yle.

Näiteks tuleb hoolega valvata isiklikke kaitsevahendeid.

„Olen teinud ühe kuriteoavalduse kaitsevahendite varguse kohta. Tegemist oli respiraatoritega, mille vastu on nüüd eriline kuritegelik huvi,“ ütleb Helsingi ja Uusimaa ravipiirkonna (HUS) turva- ja eriolukordade juht Aaro Toivonen.

Lisaks sellele tuletab Toivonen meelde, et koroonaepideemia kasvatab kaitsevahendite võltsimise katseid, kui rahvusvahelises kauplemises on nõudluse kõrghetk ja pakutakse liiga vähe.

HUS-i haiglates on tõhustatud käigukontrolli ja valvet.

„Mitme haigla uksed on nüüd tavaolukorras lukus,“ ütleb Toivonen.

Külastused on haiglates täielikult keelatud.

„Seal on siiski juhtumipõhist hindamist, sest näiteks surmaeelsel põetamisel oleva patsiendi juurde peab ka selles olukorras pääsema,“ ütleb Toivonen.

Mõnede haigete lähedased on aga üritanud külastuskeelust hoolimata haiglatesse pääseda. Seni ei ole veel neis olukordades politsei abi vajatud.

„Pöördume inimeste poole, et inimesed mõistaksid eriolukorra tõsidust. Viirusega kokkupuuted tuleb minimeerida. Tavaliselt on külastuskatsete taga mõtlematus,“ ütleb Toivonen.

Seotud lood:

Soome haiglates ollakse valmis ka selleks, et koroonaepideemia mõjub sõltlaste käitumisele. Narkootikumide piiratud saadavus suurendab selle riski, et narkomaanid üritavad saada tervishoiusüsteemist kesknärvisüsteemi mõjutavaid ravimeid.

„See on suurenenud risk, millest me oleme politseiga rääkinud. On selge, et kui narkootikumide saamine raskeneb, hakkavad tarvitajad otsima uusi kanaleid,“ ütleb Põhja-Karjala ravipiirkonna turvajuht Pekka Nevalainen.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!