Soome eksporttööstus jääb streigi tõttu seisma

 (9)
paberitehas
Reuters/Scanpix

Soome sadamatööliste streigi tõttu on suurem osa metsatööstusettevõtte UPM paberimasinatest juba seisma pandud. Teise suurettevõtte Stora Enso tehased veel töötavad, kuid alates kolmapäevast hakatakse toodangut vähendama. Ka teised tööstusettevõtted piiravad toodangut.

UPM-i Rauma tehas peatati juba eelmisel nädalal. Nädalavahetusel lõppes töö Lappeenrantas ja Jämsäs. Jämsänkoski tehases on peatatud osa tootmisest, vahendab YLE Uutiset.

Kui streik jätkub, sulgeb UPM kolmapäeva keskpäeval Kymi tehase kvaliteetpaberiliini ja neljapäeva hommikul Valkeakoski tehase ühe kvaliteetpaberiliini.

1,5 tonni kaaluvat paberirulli on raske ladustada. Näiteks M-real pole pidanud oma toodangut veel üldse piirama, sest ettevõte toodab peamiselt pappi.

Stora Ensos annab sadamatööliste streik endast tunda, aga masinad on veel käigus. Toodangut tuleb aga piirama hakata hiljemalt kolmapäeval. Esimestena piiratakse tootmist Varkause ja Imatra tehastes.

Palga maksmine paberitootjatele lõpetatakse nädal pärast seda, kui tootmine katkeb.

Metsatööstuse hinnangul saadakse streigi ajal saamata jäänud eksporditulude näol kahjumit 30 miljonit eurot (468 miljonit krooni) päevas. Elektroonikatööstus hindab oma kahjusid enam kui kahekordseteks.