Soome ajakirjanik: Halonen solvas 2008. aastal Ilvest nii rängalt, et suhted katkesid kuudeks

 (268)
Soome ajakirjanik: Halonen solvas 2008. aastal Ilvest nii rängalt, et suhted katkesid kuudeks
Foto: Andres Putting

Soome rahvusringhäälingu YLE endine ajakirjanik Jarmo Mäkelä kirjutab väljaandes Maaseudun Tulevaisuus avaldatud kolumnis, et Soome tollane president Tarja Halonen solvas 2008. aastal Eesti presidenti Toomas Hendrik Ilvest nii rängalt, et lõpetati omavaheline suhtlemine.

Soome pidi anuma, et Eesti president tuleks asju selgeks rääkima. Lõpuks ta tuli – salaja, vahendab Verkkouutiset.

Soome ja Eesti presidentide suhted läksid 2008. aasta sügisel üsna sassi. Juhtum salati maha, kuigi tüli kestis mitu kuud, kirjutab Mäkelä.

2008. aasta augustis peeti Gruusia sõda. Halonen nentis sellega seoses, et eestlased kannatavad postsovjetliku trauma all ega suuda Venemaaga asjalikult suhteid korraldada.

Suhted Ilvesega katkesid selle peale kohe ning omavahel ei suheldud kogu sügise, kirjutab Mäkelä. Lepitust püüdis muu hulgas otsida tollane välisminister Alexander Stubb, kuid edutult.

Kolme tulemusteta palve järel saabus Ilves lõpuks Soome – salaja – ja nõustus Haloneniga kohtuma. Nende suhted paranesid vormiliselt korrektseiks.

Mäkelä sõnul saatis Ilves enne soomlastele sõnumi: „Olen valmis tulema lepliku meelega. Aga kui mind hakatakse taas sõrm püsti õpetama, kuidas Eesti peab Venemaaga suhteid korraldama, siis ma solvun ja asi läheb endisest ainult hullemaks.“

Seotud lood:

Soome praegune välisminister Erkki Tuomioja märkis eelmisel nädalal Kauppalehtis, et Ilvese maailmapilt on kujunenud USA-s ja Saksamaal, samas kui teised on elanud ja tulnud toime siin.

Nüüdne peaminister Stubb ütles selle peale, et iga minister vastutab ise oma sõnade eest ning kaitses Ilvest.

„Ma hindan tema tausta, kogemusi ja tegevust Eesti iseseisvuse eest võitlejana. Sellised juhtumid ei mõjuta Soome ja Eesti vahelisi suhteid,“ ütles Stubb.