Sõjaväeametnik: Kemikaale tuleb veel uurida

 (9)

USA sõjaväeametnik rõhutas teisipäeval, et Iraagi keskosast leitud kemikaale tuleb põhjalikumalt uurida, enne kui otsustada, kas tegu on keemiarelva toimeainetega.

“Esialgsed teated ütlevad, et need võivad olla,” sõnas keskväejuhatuse operatiivülema asetäitja brigaadikindral Vincent Brooks Katari peakorteris ajakirjanikele.

“Me ei tea hetkel küllalt, et öelda, kas need tuleks kõrvale heita, või oleme leidnud kasutamiseks mõeldud massihävitusrelvi.”

Brooksi sõnad on vastuolus teisipäeval Kerbalast tulnud USA sõjaväeallikate teatega, et algul ründeaineteks peetud kemikaalid osutusid analüüsimisel millekski muuks.

“Viimased analüüsid osutusid negatiivseks,” ütles allikas.

Ühendriikide sõjaväelased leidsid pühapäeval Albu Mahawishi linnast Iraagi armee treeningkeskusest 14 vaati kemikaaliseguga, mis esialgse analüüsi kohaselt arvati sisaldavat närvimürke sariini ja tabuuni ning söövitavat ljuisiiti. Hiljem teatati, et tegu olevat taimekaitsevahendiga.

“Teisalt võib see olla keemiarelva komponent, mitte relvakõlbulikuna, vaid vedelal kujul vaatides,” ütles kindral Benjamin Freakly 101. õhudessantdiviisist.

Seni ei ole USA ja Briti väed kindlaid tõendeid Iraagi bio- ega keemiarelvast leidnud.