Seitse Kanada indiaanlast kõndis 1600 kilomeetrit pealinna elutingimuste üle protestima

 (9)
Seitse Kanada indiaanlast kõndis 1600 kilomeetrit pealinna elutingimuste üle protestima
Foto: Chris Wattie, Reuters/Scanpix

Seitse noort Kanada indiaanlast lõpetas 1600-kilomeetrise rännaku pealinna Ottawasse, et protesteerida elutingimuste üle reservaatides. Teekond Québeci provintsist Whapmagoostuist Ottawasse algas jaanuaris.

Teel ühinesid meestega teised meeleavaldajad ning esmaspäeval saabus Kanada parlamendi juurde sadu inimesi. Rännakut alustanud 17-21-aastased mehed kohtusid Kanada pärismaalaste asjade ministri Bernard Valcourtiga, vahendab BBC News.

„See ei ole lõpp. Me alustasime kõndides, kuid meie liikumine jätkub,“ ütles 18-aastane David Kawapit oma emakeeles, krii keeles tõlgi vahendusel.

Ühe Kanada hõimupealiku Theresa Spence'i 44-päevane näljastreik detsembris ja jaanuaris pööras protestiliikumisele Lõpp Tegevusetusele Kanada avalikkuse tähelepanu.

Püstitati tõkkeid maanteedele ja raudteedele ning toimus kümneid meeleavaldusi ja erakorralised läbirääkimised esimeste rahvaste juhtide ja Kanada peaministri Stephen Harperi vahel.

Harper nõustus läbirääkimiste järel jätkama kõrgetasemelist dialoogi hõimujuhtidega.

Kriitikute sõnul on olukorra parandamiseks reservaatides saavutatud väga vähe. Puudu on elamispindadest ja koolidest.

Hõimujuhtide sõnul protesteerivad nad lisaks karjuvale vaesusele ka novembris tehtud muudatuste vastu keskkonnaseadustes. Need muudatused mõjutavad jahi- ja kalastamisõigusi ning piiravad võimalusi rentida maad mittepärismaalastest rentnikele.