Segadus Moldovas: põhiseaduskohus tagandas presidendi, ajutine riigipea saatis laiali parlamendi

 (31)
Segadus Moldovas: põhiseaduskohus tagandas presidendi, ajutine riigipea saatis laiali parlamendi
Igor DodonFoto: Vadim Denissov, TASS

Moldova põhiseaduskohus tagandas ametist Vene-meelse presidendi Igor Dodoni ja nimetas ajutiseks riigipeaks senise peaministri Pavel Filipi, kes seejärel teatas parlamendi laialisaatmisest ja uute valimiste korraldamisest.

Parlament keeldus aga Filipile allumast ja teatas, et riiklikud institutsioonid on kaaperdatud, vahendab BBC News.

Nüüd kardetakse, et pikka aega kestnud poliitiline kriis võib viia vägivaldsete kokkupõrgeteni tänavatel.

Moldova veebruarikuised parlamendivalimised lõppesid patiseisuga, kus selget võitu ei saanud ei Euroopa Liidu ega Vene-meelsed erakonnad.

Eile vabastas põhiseaduskohus president Dodoni ametist tema keeldumise tõttu parlamenti laiali saata.

Päev varem olid Euroopa Liidu meelne blokk ACUM ja Dodoni sotsialistid sõlminud üllatusliku kokkuleppe kompromissvalituse moodustamiseks.

Parlamendiliikmed kuulutasid, et Moldova riiklikud ja õiguslikud insitutsioonid on kaaperdanud mõjukad oligarhid, ning nõudsid mitmete tippametnike tagasiastumist.

Nende oponentide sõnul leidis aga uue valitsuse moodustamine aset päev pärast põhiseaduses ette nähtud tähtaega, millega ACUM ja sotsialistid nõus ei ole.

Filipi Demokraatlik Partei, mida juhib Moldova rikkaim mees Vladimir Plahotniuc, esitas hagi, mida põhiseaduskohus toetas.

Seotud lood:

Dodon nimetas seda meeleheitlikuks sammuks võimuhaaramiseks.

Euroopa Liit avaldas uuele koalitsioonivalitsusele toetust. „Euroopa Liit on valmis tegema koostööd demokraatliku legitiimse valitsusega,” öeldi eilses avalduses.

Küsitlus #118543