Sarkozy nõuab NATO tippkohtumiseks erikohtlemist

 (26)
Sarkozy nõuab NATO tippkohtumiseks erikohtlemist
AFP/Scanpix

Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy ähvardas boikottida aprillikuus toimuvat NATO juubelile pühendatud tippkohtumist kui talle ei anta õigust valida endale ümarlaual istekohta.

Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioonis (NATO) väljakujunenud traditsiooni kohaselt istuvad 26 liikmesriigi esindajad ümarlaual tähestiku järgi, kuid raadiojaama Contact teatel ei soovi Sarkozy seda enam jörgida ning nõuab endale erandit.

Prantsusmaa riigipea arvates on tal sellel tippkohtumisel hädavajalik istuda just NATO peasekretäri Jakob Gijsbert "Jaap" de Hoop Schefferi kõrval.

Raadiojaama käsutuses oleva informatsiooni kohaselt on NATO otsustanud Sarkozy kapriisile vastu tulla ning erand tehakse ka teisele võõrustajale Saksamaale.

Kokkuleppe kohaselt istub Sarkozy avaüritusel Schefferist paremal ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel vasakul.

Kuid pärast seda kui kaamerad on saalist eemaldatud istuvad NATO riikide juhid ümber tavapärasesse, tähestikulisesse järjekorda ümber.

Sõjalis-poliitilise alliansi NATO 60. aastapäeva tippkohtumisel, mis toimub 3.-4. aprillini Ida-Prantsusmaal Strasbourgis ja Saksamaal Kehlis, kuulutatakse välja Prantsusmaa naasmine bloki sõjalisse tiiba.

Ühe taasliitumise tingimusena tahavad prantslased endale ühte kahest tähtsaimast alliansi ametikohast – NATO strateegilise juhtimise ülem transformatsiooni küsimustes (asub Norfolkis, Virginia osariigis USAs).