Sambia president suri Pariisi kliinikus

 (5)
aafrika, sambia, neeger ülikonnas, levy mwanawasa
Reuters/Scanpix

Sambia president Levy Mwanawasa suri täna 59-aasta vanuselt ühes Pariisi kliinikutest, kuhu ta oli toodud Egiptuses toimuvalt Aafrika tippkohtumiselt.

President Mwanawasat tabas 29. juunil Egiptuses Siinai poolsaarel Sharm ash-Shaykhi (tuntud ka nime all Sharm el-Sheikh) kuurordis toimunud Aafrika Liidu tippkohtumisel insult, teatab Lõuna-Aafrika Vabariigi raadio Talk Radio 702.

1. juulil toimetati Sambia president Prantsusmaale, ühte Pariisi haiglatest. Ning teatati, et arstidel õnnestus peatada ajusisene verejooks. Asepresident Rupiah Banda ütles hiljem, et Mwanawasa seisund on stabiliseerinud.

President Mwanawasa suri Pariisi kliinikus täna varahommikul. Tema surma põhjust pole veel teatatud.

Riigipea surmaga seoses läks võim Sambias üle asepresident Bandale.

Levy Mwanawasa oli aastatel 1991-94 Sambia asepresident, aastal 2001 valiti ta riigipeaks. 2006. aastal valiti ta tagasi teiseks ametiajaks. Opositsioon üritas tulutult vaidlustada presidendivalimiste tulemusi.

Reutersi teatel aga asepresident Banda eitab varem avaldatud LAVi raadio teateid president Mwanawasa surmast. Banda sõnul on Mwanawasa stabiilses seisundis ja tal ravitakse kõrget vererõhku.