Saksamaa valitsuse sõnul mürgitati Navalnõi Novitšokiga

 (329)
Reinsalu: Eesti suhtub sellesse juhtumisse väga tõsiselt
Aleksei Navalnõi
Aleksei NavalnõiFoto: Pavel Golovkin, AP

Nõukogude liidus välja töötatud Novitšoki tüüpi närvimürki kasutati kaks aastat tagasi ka GRU endise ohvitseri Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamiseks Suurbritannias.

Saksamaa valitsuse sõnul leidis kohalik labor "ümberlükkamatuid" tõendeid selle kohta, et Vene opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi mürgitati Novitšoki närvimürkide perekonda kuuluva ainega.

Saksamaa valitsus arutas laboritulemusi täna keskpäeval ning mõistab rünnaku Navalnõi vastu karmilt hukka. Valitsus teatab uurimise tulemustest oma partnereid Euroopa Liidust ja NATOst, kellega arutatakse edasisi samme Venemaa suhtes.

Reinsalu: Eesti suhtub sellesse juhtumisse väga tõsiselt

Välisminister Urmas Reinsalu ütles Facebookis, et sellist ainet poes ei müüda, mistõttu võib eeldada Vene ametivõimude korraldatud operatsioni rahvusvahelises konventsioonis keelatud relvaga.

"Läinud nädalal nõudsin Euroopa välisministrite koosolekul juhtumi rahvusvahelist uurimist ja kõnelesin sellest ka Saksa välisministriga," ütles Reinsalu. " Täna õhtul olen olnud kontaktis Navalnõi meeskonna esindajatega ja kinnitanud, et Eesti Vabariik kui ÜRO julgeolekunõukogu liige suhtub sellesse juhtumisse väga tõsiselt!"

Seotud lood:

Navalnõil hakkas 20. augustil Tomskist Moskvasse suundunud lennukis halb, mistõttu tegi lennuk hädamaandumise Omskis. Aktivisti lähikondlaste kinnitusel oli tegu mürgitamisega, kuid Omski arstide sõnul tekkis Navalnõil veresuhkru puudusest tingitud ainevahetushäire. Laupäeval toimetati Navalnõi Omskist Berliini, kus ta praegu ravil on.

Mis mürgid on Novitšokid?

Graafiku sellest, mida Novitšok kehale teeb, leiad siit.

1. Need töötati välja Nõukogude Liidus

Nimi Novitšok tähandab vene keeles „uustulnuk” ja see on antud grupile keerukatele närvimürkidele, mis töötati Nõukogude Liidus välja 1970. ja 1980. aastatel. Need on neljanda põlvkonna keemiarelvad, mis töötati välja programmi Foliant raames.

2. Need on mürgisemad kui teised ained

Üks Novitšokkideks nimetatavate kemikaalide hulka kuuluv ainete grupp – A-230 – on teadete kohaselt 5-8 korda mürgisem kui VX, millega mõrvati Kuala Lumpuris Põhja-Korea valitseja Kim Jong-uni poolvend Kim Jong-nam.

Toodetud on mitmeid A-230 variante. Ühte nendest eksperimentaalsetest kemikaalidest – A-232 – kasutas Vene sõjaväegi teadete järgi keemiarelva Novitšok-5 alusena.

3. Novitšokke on erinevates vormides

Kui mõned ained on vedelad, siis teised arvatakse olevat tahked. See tähendab, et neid saab pihustada ülipeene pulbrina.

Mõned ained on teadete kohaselt „binaarsed relvad”, mis tähendab, et neid hoitakse kahe vähem mürgise komponendina. Kui need kokku segatakse, toimub reaktsioon ja tekib aktiivne mürgine aine.

4. Mõned mõjuvad väga kiiresti
Novitšokid töötati välja mürgisematena kui teised keemiarelvad, mistõttu võivad mõned versioonid mõjuda väga kiiresti – 30 sekundi kuni kahe minutiga. Peamine organismi sisenemise tee on hingamise kaudu, kuid need võivad mõjuda ka läbi naha. Pulbrikujuline mürk võib vajada mõjumiseks rohkem aega.