Saksamaa nõustus maksma hüvitist sõja üle elanud Nõukogude juutidele

 (124)
Saksamaa nõustus maksma hüvitist sõja üle elanud Nõukogude juutidele
AFP/Scanpix

Saksamaa nõustus maksma hüvitist veel 80 000 juudile, kellest enamus elas Teise maailmasõja üle Nõukogude Liidu territooriumil. Organisatsioon Claims Conference nimetab seda ajalooliseks läbimurdeks.

Esmaspäeval Saksa ametnike ja Claims Conference'i esindajate vahel sõlmitud kokkuleppe järgi peab Saksamaa kompensatsioonidena välja maksma veel umbes 300 miljonit dollarit. Natside ohvrid endises Nõukogude Liidus ei ole varem Saksamaalt pensione või ühekordseid hüvitisi saanud, kirjutab Jerusalem Post.

„See on viimane inimgrupp, mis pole kunagi mingit kompensatsiooni saanud,“ ütles Claims Conference'i tegev asepresident Greg Schneider Washingtonist, kus kõnelused aset leidsid.

Lisaks sellele nõustus Saksamaa võrdsustama igakuised pensionid, mida ta maksab üle maailma. Varem said rikkamates riikides elavad holokausti üle elanud rohkem raha kui vaesemates riikides elavad. Kõik hakkavad nüüd saama umbes 370 dollarit kuus.

Saksamaa nõustus ka lõdvendama kompensatsiooni saamise reegleid neile, kes olid sunnitud natsiperioodil ennast varjama. Seni said hüvitist vaid need, kes varjasid end vähemalt 12 kuud, nüüd on piiriks kuus kuud.