Saksamaa kaitseminister Trumpile: NATO ei ole äri, Putinile ei tohi läheneda

 (137)
Saksamaa kaitseminister Trumpile: NATO ei ole äri, Putinile ei tohi läheneda
Ursula von der LeyenFoto: TOBIAS SCHWARZ, AFP

Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen manitses USA presidendiks valitud Donald Trumpi, et viimane jääks truuks NATO liitlastele.

Von der Leyen rõhutas NATO suurt ajaloolist tähendust. „Mida loodetavasti ütlevad talle nõuandjad ja mida ta õpib, on see, et NATO ei ole äri. See ei ole ettevõte,“ ütles von der Leyen telejaama ZDF saates „Maybrit Illner“, vahendab Die Zeit.

„Ei ole nii, et öeldakse: minevik on mulle ükskõik. Väärtused, mida me ühiselt esindame, on mulle ükskõik, vaid ma vaatan, kui palju raha ma selle eest saan ja kas ma saan teha hea tehingu. Nii ei valitseta ühtki maad ja see ei ole ka NATO põhimõte,“ kritiseeris von der Leyen.

Von der Leyen hoiatas USA tulevast ülemjuhatajat lähenemise eest Venemaa presidendile Vladimir Putinile. „Donald Trump peab väga selgelt ütlema, millisel poolel ta on: kas ta seisab õiguse, rahukorra, demokraatiate poolel või on see talle ükskõik ja ta alustab meeste vahelist sõprust.“ Konflikte ja Krimmi annekteerimist või Aleppo pommitamist ei tohi vestlustes Putiniga von der Leyeni sõnul kunagi unustada.