Saksa uuring: töötavate emade koroonaviiruse koorem on isadega võrreldes kahekordne

 (5)
Saksa uuring: töötavate emade koroonaviiruse koorem on isadega võrreldes kahekordne
Foto: imago images/Action Pictures

Väljaspool kodu töötavad emad Saksamaal on olnud sunnitud vähendama palgatöö tegemist, et laste eest hoolitseda, kaks korda rohkem kui isad, selgub uuringust, milles soovitati, et nad peaksid palgakaotuse eest kompensatsiooni saama.

Saksamaa Majandus- ja Sotsiaaluuringute Instituudi (WSI) eile avaldatud uuringus leiti, et koroonakriis tugevdab traditsioonilist käitumist, vahendab Deutsche Welle.

7677 palgatöötaja andmete põhjal leiti, et palgalisi töötunde oli vähendanud 27% palgatööd tegevaid emasid ja vaid 16% isasid, teatasid WSI uurijad Bettina Kohlrausch ja Aline Zucco.

Koolide ja lasteaedade sulgemise tõttu märtsi keskel langes suurem osa alla 14-aastaste laste eest hoolitsemisest emade õlule, kes niigi teenisid vähem, teatas WSI.

„54% uuritud naistest ja vaid 12% meestest ütlesid, et vastutavad suurema osa laste eest hoolitsemise eest,” märkisid autorid.

Sellistel suundumustel on dramaatilised pikaajalised mõjud naiste sissetulekutasemele ja need laiendavad diskrimineerivat soolõhet, ennustas instituut.

„Traditsioonilised naiste ametid on tihti süstemaatiliselt olulised, aga halvasti maksud,” märkis WSI, ennustades naiste jaoks pika aja jooksul hävitavaid tagajärgi.

Kriis oma finantssurvega jättis täiendava laste eest hoolitsemise töö koorma peamiselt naiste õlule, teatas WSI ja kutsus võime tagama kriisi tõttu kaotatud palga parema kompenseerimise.

Seotud lood:

Töötavate lapsevanemate hulgas vastas 52% protsenti üksikvanematest, et teenida püüdmine samal ajal laste eest hoolitsedes on olnud „äärmiselt stressirikas” või „väga stressirikas”.

Kahe vanemaga peredest vastas 48%, et ka nemad tunnevad suurt stressi.

Leiti ka, et naised, kes olid tihti juba niigi osaajalisel tööl, pidid alluma tööandjate otsustele kasutada riigi toetatud vähendatud töö skeemi, mis tähendas kuusissetuleku kahanemist.

Sellistel naistel oli „oluliselt väiksem tõenäosus” saada riigi toetust kaotatud palga korvamiseks. Lühendatud ajaga tööl oli 36% meestest ja 28% naistest.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!