Saksa, Prantsuse ja Itaalia liidrid: Euroopa peab piirid kontrolli alla saama

 (36)
Saksa, Prantsuse ja Itaalia liidrid: Euroopa peab piirid kontrolli alla saama
Renzi, Hollande ja Merkel kohtusid Itaalia lennukikandjal Garibaldi.Foto: AFP

Esmaspäeval kohtusid Itaalia peaminister Matteo Renzi, Saksamaa kantsler Angela Merkel ja Prantsusmaa president François Hollande, et arutada Euroopa tulevikku Briti referendumi, terroriohu ja toppava majanduskasvu tingimustes.

Kõige konkreetsemaid avaldusi tegid riigijuhid julgeoleku kohta. „Islamistliku terrorismi ja Süüria kodusõja tõttu leiame me, et me peame sise- ja välisjulgeoleku tagamiseks rohkem tegema,“ ütles Angela Merkel, kelle sõnul tuleb tugevdada nii kaitsekoostööd kui Euroopa luureteenistuste infovahetust.

„Julgeoleku tagamiseks peavad meil olema piirid, mida on võimalik kaitsta,“ ütles François Hollande.

Kolme riigi juhid rõhutasid taas, et brittide lahkumine euroliidust ei tähenda euroliidu lõppu.

„Paljude populistide sõnul on Euroopa süüdi kõiges, mis viltu läheb – sisseränne on Euroopa süü, kui majandusel läheb halvasti, siis on Euroopa süüdi,“ kritiseeris Renzi euroskeptikuid. „Aga see ei ole nii.“

„Me austame Suurbritannia otsust, aga tahame ka toonitada, et ülejäänud 27 [liikmesriiki] panustavad turvalise ja jõuka Euroopa peale,“ ütles Merkel.

Merkelil seisab lähiajal ees rida kohtumisi teistegi Euroopa liidritega, et valmistuda septembrikuiseks Bratislava tippkohtumiseks. Kolmapäeval ja neljapäeval viibib Saksa kantsler Tallinnas.