Saksa luureteenistuse töötaja spioneeris igavusest nii USA kui ka Venemaa heaks

 (25)
Saksa luureteenistuse töötaja spioneeris igavusest nii USA kui ka Venemaa heaks
Markus ReichelFoto: MICHAEL DALDER, REUTERS

Saksa luureteenistuse Bundesnachrichtendiensti (BND) endine töötaja Markus Reichel mõisteti spionaaži eest kaheksaks aastaks vangi. Motiivina nimetas Reichel igavust ja pettumust.

Reichel spioneeris mitmeid aastaid peamiselt USA luure keskagentuuri (CIA) heaks, kuid pakkus hiljem oma teeneid ka venelastele, vahendab Der Spiegel.

Müncheni ülemmaakohus mõistis 32-aastase Reicheli neljapäeval süüdi riigireetmises ja teenistussaladuste avaldamises. Lisaks vangistusele karistatakse teda ka valimisõiguse äravõtmisega.

Reichel tunnistas oma süüd. Aastatel 2008-2014 andis Reichel CIA-le üle enam kui 200 täiesti salajast ja konfidentsiaalset BND dokumenti. Ta kasseeris selle eest sisse vähemalt 80 000 eurot. Raha pandi talle peamiselt Austrias surnud postkastidesse.

2014. aastal pöördus Reichel e-posti teel Vene salateenistuse poole ja saatis kolm BND dokumenti, mille hulgas oli süüdistuse järgi üks „väga väärtuslik“. Enne koostöö algust venelastega katkestas ta aga taas ise kontakti.

CIA-le edasi antud dokumentide hulgas oli andmepank välismaal töötavate Saksa agentide varju- ja õigete nimedega. Milliseid dokumente Reichel veel üle andis, pole teada. Sellest räägiti kohtus kinniste uste taga.

Motiivina nimetas Reichel igavust, pettumust ja alaväärtustamist töökohal.