Saksa Hesseni liidumaa kommunaalvalimistel tõusis kolmandale kohale sisserändevastane AfD

 (5)
Saksa Hesseni liidumaa kommunaalvalimistel tõusis kolmandale kohale sisserändevastane AfD
Foto: Wolfgang Rattay, Reuters

Saksa Hesseni liidumaa kommunaalvalimistel kolm päeva enne kolme liidumaa parlamendivalimisi tõusis esialgsete tulemuste järgi suuruselt kolmandaks jõuks sisserändevastane populistlik erakond Alternative für Deutschland (AfD), mis kogus 13,2 protsenti häältest.

Suurim erakond kristlikud demokraadid (CDU) kogus 28,2 protsenti häältest ning sotsiaaldemokraadid (SPD) 28,0 protsenti. Eelmiste, viis aastat tagasi toimunud kommunaalvalimistega võrreldes kaotas CDU 5,5 protsenti ja SPD 3,5 protsenti, vahendab Der Tagesspiegel.

Need tulemused põhinevad seni valimisnimekirjadele antud häältel. Hääli sai aga anda ka kandidaatidele ning nende häälte lugemine võtab ilmselt aega kuni neljapäevani. Siiski räägivad praegused tulemused selget keelt üldistest trendidest.

Hesseni keskosas asuvas 21 000 elanikuga Büdingeni omavalitsuses, kuhu on sellel liidumaal kõige rohkem pagulasi vastu võetud, kogus 14 protsenti häältest paremäärmuslik Saksa natsionaaldemokraatlik partei (NPD).

Hessenis on 4,7 miljonit valimisõiguslikku kodanikku, kelle hulgas on 360 000 teiste Euroopa Liidu riikide kodanikku. 426 linnas ja vallas ning 21 kreisis osales valimistel 17 erakonda ja 566 valimisliitu.