Saddami kohus kipub venima

 (13)
Saddam Hussein
Reuters/Scanpix

Iraagi eksdiktaatori Saddam Husseini üle veel tänavu kohut mõista ei ole kuigi tõenäoline, ütles üks USA ametnik reedel, seades kahtluse alla Iraagi ajutise valitsuse peaministri Iyad Allawi sõnad, et protsess võib alata juba oktoobris.

Allawi kannustab Iraagi eritribunali kiiremini tegutsema, et alustada Saddami üle kohtumõistmist enne jaanuari kavandatud valimisi.

“Kui jutt on Saddam Husseini kohtuprotsessist 2004. aastal, siis minu arust pole see tõenäoline,” ütles USA ametnik, kes töötab eritribunali nõustajana.

Ta selgitas, et uurijail tuleb läbi töötada 25 aasta jooksul aset leidnud arvukad juhtumid, mida oktoobriks ilmselt ei jõuta.

Kohtuametnikud on seisukohal, et pärast Saddami kukutamist moodustatud tribunalil kulub tonnidesse ulatuva dokumentidehulga läbivaatamiseks ja sadade tuhandete iraaklaste surma puudutava kohtuprotsessi ettevalmistamiseks vähemalt aasta.

Tribunali endine esimees Salem Chalabi süüdistas neljapäeval Allawit kohtu manipuleerimises, et kiiruga läbi viidud näidisprotsessidega oma populaarsust suurendada.

USA amentiku sõnul ei ole tal andmeid Allawi katstest tribunali mõjutada.