Saddam tahtis massihävitusrelvi valmistada

 (14)
Jack Straw
AFP/Scanpix

Briti välisminister Jack Straw ütles neljapäeval, et Iraagi eksdiktaator Saddam Hussein kavatses võimaluse korral massihävitusrelvi valmistama hakata, kuigi USA raporti kohaselt tal sõja alustamise hetkel neid ei olnud.

Straw ütles Ankaras Türgi välisministri Abdullah Güliga kohtudes, et ÜRO Julgeolekunõukogu oli üksmeelselt seisukohal, et Iraak ohustab rahvusvahelist rahu ja julgeolekut.

“Vaidlused olid selle üle, mida me selle ohu suhtes peaks ette võtma, mitte ohu iseloomu üle,” seletas ta.

“Selle ohu aluseks oli osalt massihävitusrelvade olemasolu, osalt Saddami 12 aasta kestnud Julgeolekunõukogu resolutsioonide trotsimine,” lisas ta.

USA relvainspektorite juht ütles kolmapäeval Iraagi sõja peapõhjuseks esitatud massihävitusrelvade olemasolu ümber lükkava tuhandeleheküljelist raportit tutvustades, et Saddam oli oma keemia- ja biorelvavarud pärast 1991. aasta Lahesõda hävitanud ja 2003. aasta märtsiks, mil USA väed riiki tungisid, tal massihävitusrelvi ei olnud.

Straw väitel tuli aga raportist ilmsiks Saddami kavatsus ja võime massihävitusrelvi toota, ja sanktsioonid ei oleks suutnud seda ära hoida.