Saddam Hussein kartis vanglas HIV-i nakatuda

 (14)
Trussades Saddam
AFP/Scanpix

Saddam Husseini vanglapäevikutest selgub, et ta kartis vahi all olles HIV-i ja teistesse suguhaigustesse nakatumist ning harjutas inglise keelt ja luuletas.

Londonis välja antav araabiakeelne ajaleht Al-Hayat avaldas lõike Saddami vanglas kirjutatud päevikutest. Kui Saddam avastas, et USA sõjaväelastest vangivalvurid kasutavad temaga ühtesid ja samu pesunööre, nõudis ta selle lõpetamist.

„Ma seletasin neile, et nad on noored ja neil võib olla noorte inimeste haigusi,” kirjutas Saddam. „Minu peamine mure oli mitte nakatuda suguhaigustesse, praegusel juhul HIV-haigusse.” Mõned sõdurid olid Saddami nõudmisi eiranud.

USA armee esindaja Iraagis, major Matthew Morgan ei nimetanud Saddami kirjutisi ametlikuks päevikuks, kuid kinnitas, et Saddam oli vahi all tootnud tuhandeid lehekülgi teksti.

Saddam kirjeldab ka kuidas tal olid intiimsed jutuajamised naistest oma ameeriklasest arstiga ja kuidas tema inglise keele oskus oli vangistajatega suheldes paranenud.

„Ma rääkisin inglise keelt kasutades käsi ja märke, kui ma õiget sõna ei leidnud,” kirjutas Saddam. „Aga meie keel (araabia) on palju ilusam ja sügavam.”

Saddam kirjutab ka, kui raske tal oli midagi paluda, nagu kord kui ta oli palunud endale üht lille.

„See oli minu jaoks tõsine ohverdus, kui ma pidin esimest korda elus paluma,” kirjutas Saddam.

Al-Hayat tõi ära ka väljavõtted Saddami vanglas kirjeldatud luuletustest.