Rotterdami politsei: Eestist pärit kodutut on kolm korda koju saadetud, aga vanemad saadavad ta Hollandisse tagasi

 (94)
Rotterdami politsei: Eestist pärit kodutut on kolm korda koju saadetud, aga vanemad saadavad ta Hollandisse tagasi
Foto: Hollandi politsei

Rotterdamis on taas rohkem kodutuid, kes magavad kangialustes, parkides ja parkimismajades. Eelkõige kasvab Kesk- ja Ida-Euroopast pärit kodutute arv, kes eelistavad tänaval magamist kodumaale naasmisele, kirjutab Hollandi ajaleht Algemeen Dagblad.

Kesk- ja Ida-Euroopast pärit kodutuid ei võeta kodutute öömajadesse vastu, sest neil ei ole Rotterdamiga mingit seost ning nad ei saa seetõttu vastavat dokumenti. Neil on õigus saada ajutine eluase üheks nädalaks, mida kasutatakse politsei sõnul nende kodumaale saatmiseks, kuid enamik eelistab selle asemel Rotterdami tänavatele jäämist.

Rotterdami Pauluse kirik, Päästearmee ja fond De Ontmoeting märgivad kõik, et välismaalt pärit kodutuid on juurde tulnud. „Me näeme praegusel hetkel eelkõige lätlasi, eestlasi ja ungarlasi,“ ütleb vaimulik Dick Couvée, kelle sõnul tahavad kesk- ja idaeurooplased Hollandisse jääda lootuses (jälle) tööd leida. „Tihti on naasmine kodumaale ainus lahendus. Selles aitame neid meie või omavalitsus. Aga me ei saa ka selle grupi jaoks Hollandi reisibürooks muutuda.“

Ka fond De Ontmoeting püüab aidata. Kodutud EL-i sisserändajad võivad käia kolm kuud päevases varjupaigas, kus neil on aega taas tööd ja elupaika otsida. „Kui igasugune väljavaade puruneb, räägime me vabatahtlikust tagasipöördumisest kodumaale,“ ütles fondi esindaja. Kes ei viibi Hollandis ebaseaduslikult, seda ei saa sunniviisiliselt välja saata.

Kohalikud politseinikud näevad aga pidevalt samu nägusid, kui leiavad pärast kaebusi samadest kohtadest eest väljas magajaid või korrarikkujaid. Oude Westeni linnaosa politseinik Fred Bravenboer räägib Eestist pärit tuttavast mehest. Breitnerstraati elanikud kaebasid, et see mees on korduvalt ukseorvadesse urineerinud ja roojanud. „Selle korrarikkujaga pole meil midagi peale hakata. Noomimisel pole mingit mõtet,“ ütleb Bravenboer. „Ta on tõsiselt peast segi, raskelt kahjustatud ja sõltuvuses igasugust sorti uimastitest. Teda ei saa ravile saata, sest ta on pärit Eestist. Teda on juba kolm korda välja saadetud, aga ta vanemad panevad ta alati jälle Hollandi lennukile. Küll nad on tema vastu kenad.“