Roskosmos: kanderaketi Sojuz-FG avarii juhtus vea tõttu raketi kokkupanemisel Baikonuris

 (12)
Roskosmos: kanderaketi Sojuz-FG avarii juhtus vea tõttu raketi kokkupanemisel Baikonuris
Foto: Sergei Bobõlev, TASS

Kanderaketi Sojuz-FG avarii 11. oktoobril toimus esimese ja teise astme eraldumise anduri deformeerumise tõttu raketi kokkupanekul Baikonuris, teatas täna pressikonverentsil avariikomisjoni esimees, masinaehituse teadusliku uurimise keskinstituudi (TsNIImaš) direktori asetäitja Oleg Skorobogatov.

„Mitteettenähtud eraldumise põhjuseks osutus bloki D oksüdeerijapaagi väljalaskedüüsi katte mitteavanemine eraldumiskontakti anduri varda deformeerumise tõttu, mis toimus „paketi” kokkupanekul Baikonuri kosmodroomil,” ütles Skorobogatov TASS-i vahendusel.

Skorobogatovi sõnul on tõestatud ja dokumentaalselt kinnitatud, et see juhtus selle anduri süül ja see sai juhtuda ainult raketi „paketi” kokkupanekul Baikonuri kosmodroomil.

Roskosmos paneb uuesti kokku kaks raketti Sojuz, et välistada probleemid anduritega.

Kanderakett Sojuz-FG koos piloteeritava kosmoselaevaga Sojuz MS-10 sattus avariisse kohe pärast Baikonuri kosmodroomilt startimist. Pardal olid rahvusvahelisse kosmosejaama (ISS) suundunud Vene kosmonaut Aleksei Ovtšinin ja USA astronaut Nick Hague, kes tegid hädamaandumise ega saanud kannatada.